1. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tallinna Vee hinnatõusule oleks alternatiive olnud

Tallinna linnavalitsus kinnitas eile järmisel aastal kehtima hakkava vee- ja kanalisatsiooniteenuse tariifi, mis on tänavusest 12,8 protsenti suurem.

"Kindlasti ei ole see hinnatõus õigustatud," ütles Maspanov.

Maardus tegutseva olmekeemiaettevõtte Poolsaar ASi omanik, aastaid nõukogu liikmena Tallinna Vee tegemistega lähedalt kursis olnud Maspanovi hinnangul oleks üheks kokkuhoiukohaks keemilised reaktiivid, mida vee puhastamisel kasutatakse.

"Neid oleks võimalik palju odavamalt hankida," märkis Maspanov. Samuti tuleks tema sõnul mõelda alternatiivsete kütteallikate kasutamisele.

Tallinna Vesi sõlmis Maardu Veega Maardu ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni opereerimiseks lepingu selle aasta augustis, mis tähendab Maardu jaoks Tallinna hindu. Maspanovi olmekeemiaettevõte AS Poolsaar pole küll väga suur firma, kuid vesi on üks ettevõtte tooraineid.

"Jah, hinnatõus hakkab kindlasti meie toodete hinda mõjutama," nentis Maspanov.

Vee kokkuhoid pole ettevõttele sugugi uus teema - tootmishoone katusepinnad annavad võimaluse vihmavett koguda ning seda on nutikalt ära kasutatud.

Kalev Spa juhatuse esimees Hardi Kerde tõdes, et 1. jaanuarist kehtima hakkavad uued tariifid elektrienergiale ja vee hinnale Tallinnas kasvatavad kulusid ja teenuse hinda.

Teenuse hinna tõusu kohta ütles Kerde, et tõenäoliselt see tõuseb. "Ma ei usu, et kulude kasvades teenused odavamaks lähevad."

ASi Tallinna Vesi teatel on vee hinnatõus vajalik tulevaste ning samuti juba olemasolevate varade hea seisukorra ning tootlikkuse säilitamiseks ja vajalike investeeringute tegemiseks.

"Tariifitõus võimaldab ettevõttel jätkata investeerimist vee kvaliteeti, keskkonnahoidu ja kliendirahulolu suurendamisse," märkis Tallinna Vee finantsdirektor Siiri Lahe, lisades, et olulisel määral on kallinenud ka tootmisprotsessi sisendid - kemikaalid, kütused, keskkonnatasud.

Pärimisele, kui palju teenivad Tallinna Vee omanikud, sh linn, hinnatõusust lisatulu, jättis Lahe konkreetse vastuse andmata. "Me ei saa avaldada prognoose, mida pole avalikustanud börsi vahendusel. Saame hinnatõusust lisatulu, kuid see ei võrdu omaniku lisakasumiga."

Tallinna sotsiaaldemokraatide esimehe Jaak Juske sõnul ei ole 12,8protsendiline vee hinna tõus kuidagi põhjendatud. "Linna kanaliseerimine on juba aastaid veninud. Tallinna Vee erastamisel võtsid eraomanikud selge lubaduse katta kogu linn kanalisatsioonivõrguga 2006. aastaks. Nüüd on see tähtaeg lükkunud aga 2011. aastasse. Seejuures uhkeldab veefirma igal aastal ülisuure kasumiga," rõhutas Juske.

"Arvestades elukalliduse tõusu, on teatud hinnatõus paratamatu. Elektri hind tõuseb uuest aastast vaid 5,2 protsenti. Selle taustal on selge, et Tallinna veehinna 12,8 protsendine tõus ei ole kuidagi põhjendatud," nentis Juske.

Autor: Gert D. Hankewitz

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt