Kommentaar: noorel ettevõtjal seitse eelist

Aili Sandre 02. oktoober 2008, 11:38

Uuringud näitavad, et noorelt ettevõtlusega
alustanute äriedu jääb suhteliselt tagasihoidlikuks, pigem jõutakse tõeliselt
eduka ettevõtte rajamiseni umbes 35aastaselt. Ettevõtlusõppejõu Juhan Tederi
meelest ei pea aga noored seepärast ettevõtlusega alustamist edasi lükkama.
Pealegi on Tederi sõnul noortel ettevõtjatel mitmeid eeliseid. Neist seitset
kajastab Juhan Teder alljärgnevas kommentaaris.

"Võime leida näiteid oma äriga väga noorelt alustanud edukatest ettevõtjatest, kes pole seetõttu jõudnud lõpetada ülikooli, kuid on sellele vaatamata osutunud üliedukaks. Bill Gates, Michael Dell ja Steve Jobs on vast kuulsaimad sellised näited. Üldiselt tuleneb uuringutest aga järeldus, et enamasti jäävad noorpõlve katsetused siiski äriedu mõttes suhteliselt tagasihoidlikuks, pigem jõutakse tõeliselt eduka ettevõtte rajamiseni nii 35 aastaselt. Selleks ajaks on kogutud juba piisavalt kooliharidust ning elukogemust, samal ajal ollakse veel energiline ja hea töövõimega.

Siit võib püstitada küsimuse, et kas ettevõtjaks saada kavandaval noorel on otstarbekas oma ettevõtte rajamisega oodata, teha esialgu karjääri palgatöötajana, omandada kogemusi erinevatest ettevõtetest ja alles kümmekond aastat hiljem alustada oma äriga või on omad eelised ka üpris noorena ettevõtlusega alustamisel? Kindlasti on, vastavate arutelude käigus on välja pakutud näiteks järgmisi tegureid:

1. Inimesed kipuvad õppima siiski eelkõige enda vigadest. Varaste ettevõtluskogemuste tagajärjeks on suurem küpsus selleks ajaks, kui millegi suure kordasaatmise aeg kätte jõuab. Ja vast mõni viga antakse äripartnerite või klientide poolt ettevõtja noorusest tulenevalt ka kergemini andeks.

2. Noorena on rohkem energiat, tugevam on tervis ja töövõime – see kompenseerib vähemalt osaliselt kogenematusest tulenevaid puudusi. Enam on vast optimismigi – eks palju asju ole korda saatnud need, kes veel ei tea, et seda pole võimalik teha.

3. Läbikukkumise tagajärjed on mõnes mõttes vähem riskantsed: kui pole veel oma peret, lapsi, eluasemelaenu ja liisinguid, siis võib julgemalt riskida palgatööst ja kindlast sissetulekust loobumisega. Vanematega koos elades võib loota sellele, et vaatamata ärilisele ebaõnnestumisele süüa ikka antakse ning kodunt välja ei aeta.

4. Ka ebaõnnestumisest tulenev moraalne löök on vast väiksem – katsetasid 20-ne aastaselt ettevõtlusega, äpardusid ja mis siis? Mine varsti uuele katsele. 35-40 aastaselt alustades ja läbi kukkudes on löök suurem, ebaõnnestumisest toibuda raskem ning nii võibki see jääda viimaseks katsetuseks ettevõtluse alal.

5. Võrreldes tulevikuga võib noorel olla rohkem aega, mida saab oma ettevõttele pühendada – seegi tuleneb perekonna, laste ning oma majapidamise puudumisest.

6. Noored on innovaatilisemad, lähevad tehnika ja tehnoloogia arenguga kergemini kaasa. Mõnedes valdkondades on neil kindlasti laiem silmaring, mis võib aidata kaasa äriidee leidmisele. Noorte mõtlemine on stambivabam, mis võib kaasa tuua uudseid ideid ja lahendusi, mis võivad kogenenumatele esmapilgul veidi hullumeelsed näida.

7. Mõningaid sihtturge tuntakse paremini, kuna ollakse ise üks sihtrühma liige. Hallinevate/hõrenevate juustega härrasmeestel on raskem mõista, mida nt 17-25 aastased noored vajavad, mis neile mõne toote/teenuse juures eriti oluline on, kuidas nendeni jõuda, kuidas „nende keelt” rääkida. Aga on ju just nooremad tarbijad paljude uute toodete sihtrühmaks.

P.S. Loo alguses toodud näited kuulsatest kõrghariduseta ettevõtjatest ei ole mõeldud soovitusena haridustee pooleli jätta ja selle asemel kohe äri ajama hakata. Küll aga saab võib-olla neid kahte asja kombineerida. Edukaid erandeid võib ju olla, kuid üldiselt iseloomustab edukaid ettevõtjaid keskmisest kõrgem haridustase."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. October 2008, 11:50
Otsi:

Ava täpsem otsing