Uus fotolääts teeb pilte kahe veetilga abil

02. oktoober 2008, 12:03

Kahest veetilgast koosnevat hästi
reguleeritava fookuskaugusega läätse saaks kasutada väikestes kaamerates.

Vedelikust valmistatud läätsed on teadlasi ja insenere ammu huvitanud, sest see tehnoloogia võimaldab läätse kuju ja fookuskaugust kiiresti muuta. Traditsioonilised lähenemised, mis kasutavad vedeliku pinna kuju muutmiseks elektrivoolu, vajavad palju energiat, kirjutas Technology Review.

New Yorgis asuva Rensselaeri polütehnilise instituudi teadlased pakuvad lahenduseks vaid kahest veetilgast koosnevat vedelat läätse, mis muudab helilainete mõjul kuju. Heli kasutamine vajab võrreldes varasemate meetoditega tunduvalt vähem energiat ning võib tulevikus pakkuda huvi pisikeste kaamerate ja mobiiltelefonide tootjatele.

Klaasi, plastiku ja teiste tahkete materjalide korral on läätse kuju kiire muutmine võimatu, seega on fookuskauguse muutmiseks läätse vaja füüsiliselt liigutada. Väga väikestes kaamerates ja enamikes mobiiltelefonides ei ole fookuskauguse muutmiseks lihtsalt piisavalt ruumi. Reguleeritav vedellääts võimaldaks väikeste kaamerate fokuseerimist ilma lisaruumita.

Ajakirja Nature Photonics oktoobrinumbris kirjeldatav läätsesüsteem koosneb vaid kahemillimeetrise läbimõõduga teflonsilindrist. Silinder on veega täidetud nii tihedalt, et vesi kummub mõlemast otsast välja. Silindri ühe otsa külge on kinnitatud kõlar, mis asub rõhukindlas kambrikeses. Teadlased saatsid kambrisse 50 ja 160 hertsi vahemikus olevat heli ning muutsid nii veetilga pinna kuju.

Nüüd püüavad teadlased parandada uue tehnoloogia abil tehtud piltide lahutusvõimet, katsetades erinevat tüüpi vedelikega, mis näiteks muudaksid kuju magnetvälja mõjul. Plaanis on hakata tegema koostööd elektroonikatootjatega, kellest Samsung olevat juba uue läätse vastu huvi üles näidanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. December 2008, 18:28
Otsi:

Ava täpsem otsing