EL vaidleb pankade kriisiplaani üle

Sirje Rank 03. oktoober 2008, 00:00

Homseks on ELi eesistujariigi Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy Pariisi kokku kutsunud kriisikohtumise teemat arutama.

Ühel või teisel moel tuli sel nädalal pankadele appi minna Beneluxi maade, Prantsusmaa, Briti, Saksamaa ja Iirimaa valitsustel. Endiselt on vastamata küsimus, mis saab siis, kui hätta satub tõeliselt suur pank, mis tegutseb mitmes riigis. Näiteks Itaalia UniCredit, mis on aktiivne ka Kesk-Euroopas, ning mille aktsia oli nädala hakul tõsise surve all.

"Ükshaaval kriiside lahendamine ei pruugi ka Euroopas tulemusi anda," ütles arenenud riikide ühenduse OECD juht Angel Gurr?a, viidates USA värskele kogemusele.

Ühist kriisikava pooldab Euroopa Komisjon, mille juhi José Manuel Barroso sõnul tuleb "lühiajalistest lahendustest kaugemale minna ja kokku panna struktureeritud, tõeliselt euroopalik vastus". Kolmapäeval esitas komisjon ELi pangandusturu rangema reguleerimise ettepanekud.

ELi konkurentsivolinik Neelie Kroes manitses mitte kordama 1930. aastate panganduskriisi vigu. "Tahan valitsusi paluda, et nad ei käituks ühepoolselt," ütles Kroes.

See oli kriitika Iirimaa pihta, kus valitsus otsustas garanteerida 100% kuue suurima panga hoiustest jm kohustustest. See tekitas paksu pahameelt Briti pangaliidus, mis süüdistas iirlasi konkurentsi moonutamises - riigi garantiiga saavad pangad odavamalt laenata. Samuti ahvatles garantii mujalt Euroopast üle kolima hoiustajaid, kuna näiteks Suurbritannias on hoiusegarantii 35 000 naela.

Eriarvamused lõid välja ka Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Prantsusmaa pakkus välja ühisfondi loomise pankade väljaaitamiseks (mitte rämpsvarade ülesostmiseks nagu USAs), mis võiks ulatuda 300 miljardi euroni. Saksa rahandusministeeriumi pressiesindaja ütles aga, et valitsus "ei toeta seda plaani". Saksamaa on üldse vastu üle-euroopalistele päästeplaanidele. "Mõte kasutada kriisi korral ühtset suure paugu lahendust ei tööta ja tekitaks uusi hiigelprobleeme," ütles ta.

Ka Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet ei usu ühislahendusse. "Iga riik peab oma ise jõud mobiliseerima," ütles ta. Sama arvab Briti peaminister Gordon Brown.

Prantsusmaal on homsele nõupidamisele, kus osalevad G8 Euroopa riigid ja Euroopa Keskpanga juht, rida ettepanekuid: leevendada ELi riigiabi reegleid, muuta raamatupidamisstandardeid, et pangad ei peaks varade väärtuse kahanemist kohe arvestama, ühtlustada hoiusegarantiid, tihendada järelevalvekoostööd.

"Mina küll ei usu ühise vastuse sündi," ütles Prantsuse suurpanga Crédit Lyonnais' endine juht Jean Peyrelevade. "Selle kriisi jaoks on ühise käitumiskavaga hiljaks jäädud," ütles ta Bloombergile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing