Valgevene firmad on riigi kontrolli all

Kaisa Tahlfeld 03. oktoober 2008, 00:00

"80% firmadest on Valgevenes riigi omanduses," märkis Valgevene ärivõimalusi tutvustaval lõunasöögil Exedea partner Mikael Orkomies. "Kui räägime majandusest, siis me räägime ka valitsusest, see on sama. Kuid kui olete kokku puutunud äri ajamisega Ukrainas, siis oskate äri teha ka Valgevenes," lausus Orkomies ning vihjas, et ettevõtted, mis ei konkureeri n-ö valitsusega, on Valgevenes väga teretulnud.

Valgevene valitsus võttis hiljuti vastu erastamise plaani aastateks 2008-2010 ning avalikustas nimekirja ettevõtetest, kus riik müüb oma osa. "Valitsuse plaan aastateks 2008-2010 puudutab 519 riigiettevõtet," märkis Soraineni partner Maksim Salahubi.

"Valgevene otsib järjest rohkem välisinvestoreid," lausus Orkomies. Mehe sõnul on otseste välisinvesteeringute osakaal Valgevenes siiski veel tähtsusetu, see jäi eelmisel aastal 400 miljoni dollari piiresse.

Keemia Kaubanduse müügijuhi Jekaterina Harlamova sõnul vaatab nende ettevõte aktiivselt Valgevene turu suunas, mis võiks omakorda olla alternatiiviks Vene turule. "Me üritame suvest saadik Valgevenega asju ajada, kuid praegu pole veel midagi rääkida," märkis Harlamova. "Plaan laieneda sinna on endiselt, Venemaaga on olukord ju raske, otsime võimalusi ka Ukrainas," märkis müügijuht.

Ka advokaadibüroo Tark & Co tegevjuht Aare Tark teatas hiljuti ettevõtte laienemisest Valgevene turule. "Valgevenes tegutsemise riske tuleb maandada kohalike seaduste täitmise ja kvaliteetse juriidilise teenindamisega," soovitas advokaat.

Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia ettevõtte Webmedia juhatuse esimehe Taavi Kotka sõnul on Valgevene nende ettevõtte jaoks perspektiivikas piirkond ning potentsiaalne ressursiallikas.

"Me vaatame seda piirkonda kui ühte potentsiaalset ressursiallikat," ütles Kotka.

"Ise me sinna kontorit teha ei plaani, kuid seal oleva ressursi kasutamise kogemus meil on. See on potentsiaalne ressursiallikas," ütles Kotka.

Ehitussuluste ja ehituselementide tootja Roto Frank AG Baltimaade müügiesindaja sõnul Valgevenes bandiite pole, suurim röövel on riigiametnik.

Valgevenega seoses plaane pidava Roto müügijuhi Andrei Doronini sõnul piirab see ettevõtlusvabadust, samas tagab aga riigis maksude ülikorraliku laekumise.

Mis on valitsuse kontrolli miinused?

Ettevõtlusvabaduse piiramine on miinuseks. Kuna müüdavale kaubale on kehtestatud juurdehindluse piirang (see on nn spekulantide likvideerimiseks), siis toote hinnakujundusturul on väga raske.

Miks on raske Valgevenes tootjana alustada?

Kohalikul toodangul on väga suured eelised. Kohapeal toodetud, kas või detailidest monteeritud toodang saab sildi "made in BY" ning automaatselt ca 50% hinnaeelise imporditud kaubaga võrreldes.

Korruptsioon ja kuritegevus - kuidas nendega Valgevenes lood on?

Valgevenes öeldakse, et neil bandiite pole, suurim röövel on riigiametnik.

Võimalik, et nii see ka on

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing