Madalama häälega suitsuandur päästaks rohkem elusid

03. oktoober 2008, 14:43

Teadlased leidsid, et suitsualarmid
päästaks oluliselt enam elusid, kui nende hoiatusheli oleks madalama
sagedusega.

Melbourne’is asuva Victoria ülikooli teadlane Michelle Ball annab ülevaate oma uurimistöö tulemusest selle nädala lõpus Adelaide’is toimuval Austraalia uneassotsiatsiooni konverentsil.

Balli sõnul on tööstuses kasutatavad alarmhelid kõrgetoonilised, sest need sunnivad inimese end kiiremini liigutama. See sobib siis, kui inimesed on ärkvel, kuid magavate inimestega on asi pisut teistsugune, kirjutas ABC Science.

Statistika näitab, et inimesed põlevad sageli öösel majadesse sisse isegi siis, kui seal on töötav suitsualarm. Balli sõnul näitab see selgelt, et tootmishoonetes kasutatavad alarmid ei sobi inimeste äratamiseks.

Standardne suitsualarm tekitab 75-detsibellist puhtatoonilist heli, mille sageduseks on 3000 hertsi. Ball asus otsima signaali, mis oleks magavate inimeste äratamiseks tõhusam. Katsetati nii laste kui erinevas vanuses täiskasvanutega. Osa täiskasvanutest oli alkoholijoobes ning mõned ka nõrgenenud kuulmisega.

Kõige efektiivsemaks äratajaks osutus heli sagedusega 400-520 hertsi. 520 hertsine heli suutis üles ajada kõik kained täiskasvanud. Tervelt viiendikku aga 700 hertsine heli üles ei äratanud. Kõrgetoonilise heli magas maha tervelt 56 protsenti kuulmishäiretega inimestest, samas madala sagedusega heli peale jäi magama vaid 8 protsenti.

Oma osa mängis madalama tooni efektiivsuse puhul ka asjaolu, et tegemist polnud puhta tooniga. Standardne suitsualarmi toon koosneb vaid ühe sagedusega helist. Tõhusamini ajab aga inimese üles kompleksne heli, mis koosneb mitmetest erineva sagedusega helitoonidest.

Teadlased loodavad, et nende töö saab aluseks uute standardite väljatöötamisele, mis aitaks luua efektiivsemaid suitsualarme. Uuringu tulemused avaldatakse ajakirjas Journal of Sleep Research.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. October 2008, 09:38
Otsi:

Ava täpsem otsing