Mehised mehed investeerivad riskantsemalt

03. oktoober 2008, 14:59

Kõrget testosteroonitaset seostatakse
agressiivsuse ning riskivalmidusega. Teadlaste sõnul kehtib see ka
finantsinvesteeringute puhul. Mida mehelikum mees, seda suuremat riski on ta
rahamaailmas valmis võtma.

„Kuigi meie uuring ei otsi põhjuslikke seoseid, usume siiski, et testosteroonil on otsustav tähtsus inimese finantsotsustes,“ ütles Harvardi ülikooli antropoloog Coren Apicella.

Varasemad uuringud on näidanud, et mehed on naistest tunduvalt riskialtimad. Kõige lihtsam on seda erinevust seletada testosterooni ehk meessuguhormooni mõjuga inimese käitumisele. Hiljuti läbiviidud uurimus näitas ka, et kauplejad teenisid rohkem raha siis, kui nende testosteroonitase oli kõrgem.

Apicella viis koos Stockholmi majanduskooli teadlase Anna Dreberiga läbi uuringu, milles osales sada Harvardi meestudengit vanuses 18-23. Kõigepealt andsid katsealused testosteroonitaseme määramiseks süljeproovi ning asusid seejärel investeerimismängu mängima. Proovid koguti enne, et elimineerida hasartse mängu mõju meeste testosteroonitasemele.

Iga mängija sai investeerida kokku 250 dollarit. Võidu korral suurenes panustatud summa 2,5-kordseks, kaotuse korral kaotati kogu panus. Võit või kaotus otsustati mündiviskega. Mängu lõppedes valiti loosiga üks mängija, kes sai võidetud raha reaalselt endale. See lõi kõigile mängijaile rahalise stiimuli proovimaks teenida võimalikult suur summa.

Selgus, et keskmisest kõrgema testosteroonitasemega mehed võtsid 12 protsenti suuremaid riske. Teadlased hindasid ka mängijate näo mehelikkust ning ka siin selgus, et kõige mehelikuma näoga mehed eelistasid võtta suuremaid riske.

„Suurema finantsriski võtmine on ilmselt seotud soojätkamisega,“ ütles Apicella. „Mehed võtavad rohkem riske, sest see teeb nad naistele atraktiivsemaks“. Apicella arvates on selle põhjuseks asjaolu, et naised peavad partneri valikul jõukust palju olulisemaks teguriks kui mehed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. October 2008, 12:20
Otsi:

Ava täpsem otsing