Riigikohus päästis korterimüüja topeltmaaklertasust

03. oktoober 2008, 12:06

Riigikohus tegi äsja otsuse, millega
korteri endine omanik pääses maakleritasu maksmisest kahele konkureerivale
maaklerile, kellest ühega oli sõlmitud esindusleping.

Riigikohtu otsusest selgub, et korteriomanik Toivo Ruusmaa andis oma kinnisvara müüki mitmele maaklerile, kellest ühega sõlmis ka esinduslepingu ostu-müügi läbirääkimiste pidamiseks ning tehingu vormistamiseks. OÜga R.L. Investeering sõlmitud esinduslepingus oli punkt, mille kohaselt tulnuks tal 50 000 krooni maksta ka siis, kui mees võõrandab korteri kinnisvarabüroo osavõtuta.

Rohkem kui aasta pärast juhtuski nii, et korteri müüs esinduslepingut omanud maakleri konkurent, kes sai tehingust 30 000 krooni vahendustasu. R.L. Investeering nõudis Ruusmaalt 50 000 krooni tasumist, kuid raha kätte ei saanud. Viru maakohus andis õiguse kinnisvarafirmale, kuid ringkonnakohus korteriomanikule. Riigikohus jättis jõusse ringkonnakohtu otsuse.

Õigusuudiste portaal Digesta selgitas, et riigikohtu otsus aitab tõlgendada võlaõigusseaduse § 664, mille järgi on esinduslepinguga maakleril õigus raha saada ka siis, kui kavandatud müük nurjub kinnisvaraomaniku süül. Võlaõigusseadus ei reguleeri juhtusid, kus maaklerlepingu täitmise nurjab müügitehingu sooritanud konkurent.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. October 2008, 12:06
Otsi:

Ava täpsem otsing