5. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ellu jääb kohanemisvõimelisem

Majandusspetsialistid ei väsi kordamast, et meie lokaalses majanduses ja ettevõtluses on kujunenud situatsioon, kus turg nõuab ümberkorraldusi ja tugevam ning kohanemisvõimelisem jääb ellu. Tavapärane kulude kokkuhoid, sh tööjõu koondamine, on lühikese perspektiivi abinõu ja pankrotimenetlus peaks olema viimane valik.

Madalseisu ajal satuvad esimesena surve alla väiksemad tegijad ja väiksema efektiivsusega tegevused. Väiksemate ettevõtete üks võimalus on ühineda konkurendi või suurema tegijaga. Ka suurematel tuleb hinnata oma tegevuste efektiivsust. Tasub kaaluda, kas eraldada põhitegevusala(d) ja kõrvaltegevusalad - jagada need eraldi ettevõtetesse. Kui ettevõttel on palju omanikke, tuleb vahel ette, et nende huvid ettevõtte eri tegevussuundade arendamise vastu on erinevad ja tekib nn luige, haugi ja vähi sündroom.

Seadusandja on ettevõtete ümberstruktureerimiseks ette näinud muu hulgas kaks efektiivset tööriista: ettevõtete ühinemise ja jagunemise reeglid (vt äriseadustikku). Praegu võib olla just õige aeg otsustada ettevõtete ühinemiste ja jagunemiste üle.

Protsesside edukaks planeerimiseks ja juhtimiseks seaduse lugemisest ei piisa. Seadus annab võimalusi ühinemisprotsessi läbiviimist mõnevõrra lühendada, kui selles osalevate ühingute juhtorganid otsustavad järgida üldreeglitest erinevaid võimalusi.

Praktikas on ettevõtete jagunemise läbiviimine osutunud tihti keerukamaks kui ühinemine, kuna üldreeglid ei anna selgeid vastuseid protsessi käigus tekkivatele küsimustele, näiteks üleantava vara ja kohustuste väärtuse hindamine, osade-aktsiate asendussuhe, kapitali vähendamine ja suurendamine jagunemise käigus, igale toimingule vastava õige bilansikirje leidmine, tehingud tütar- ja sidusettevõtetega jmt.

Siin peavad notar, tehingut nõustav advokaat või jurist, audiitor ning raamatupidamise eest vastutav isik saavutama konsensuse.

Autor: Urmas Kõrgesaar

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt