5. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tootmist summutab vähene nõudlus

"Kui me oleme viimased kaks aastat rääkinud, et meil on kvalifitseeritud tööjõu puudus, siis nüüd on see kadunud. Tööjõud on olemas, kuid nõudlust pole, ja see takistab tootmist," märkis konjunktuuriinstituudi juht Marje Josing.

Tööstusettevõtete hulgas on Josingu sõnul toimunud selekteerumine. Hästi läheb neil, kellel on Euroopas head kontaktid, mis pole seotud kinnisvara, sisustuse või tarbijate nõudlusest sõltuva turuga. "Kuid on teatud hulk ettevõtteid, kel on probleeme ja kes peavad kaduma," nentis Josing.

"Eksporttellimustega on probleeme 45 protsendil ettevõtetest, see viitab maailmaturu üldisele jahtumisele. Kuid peab tunnustama neid ettevõtteid, kes saavad eksportimisega hakkama," selgitas Josing.

Konjuktuuri parameetrite põhjal ei saa Josingu sõnul öelda, et jalad on nüüd põhjas ja edasi läheb ainult paremuse poole. "Võimalik, et järgmised kolm kuud, võib-olla ka aasta läheb allapoole," lausus Josing.

Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev Kuum märkis, et kolmanda kvartali majanduskasv tuleb tõenäoliselt miinusmärgiga ning kuue kuu pärast on olukord veel hullem. "Majanduse kokkutõmbumise kiirus on vaibunud, võime loota, et põhi pole kaugel," lausus Kuum. "Eksperdid usuvad, et kuue kuu pärast on majanduses seis hullem kui praegu."

Kuuma sõnul sõltuvad positiivsed muutused majanduses rohkem kui kunagi varem valitsuse aktiivsusest ja tarkusest. "Riigi võimalused on langusfaasis piiratud, kuid aitaks, kui valitsus aktiviseeriks ekspordialast tegevust," märkis Kuum.

Kui väliskeskkond jätkab halvenemist ning kõrget inflatsiooni ei suudeta ohjeldada, siis on negatiivne stsenaarium tõenäoline. Kuuma sõnul on võimalus mõõnast väljuda soodsate asjaolude korral neljandas kvartalis. Kõige enam saaks sellele kaasa aidata ekspordi edukus ja osalt ka tarbijate kindlustunde parandamine, eeldusel, et hinnatõus pidurdub.

Majandusminister Juhan Partsi sõnul tuleb majanduse jahtumisega praegu leppida, säilitada realistlik hoiak ja ehitada üles kasv järgmisteks aastateks.

"Mis saab edasi? Õnn ei peitu jätkuvalt rahas - kui langus, siis langus. Kuid sellele ei tasu anda tarbetult negatiivseid toone," märkis Parts.

Kuna pole veel selge, kuhu maailmamajandus liigub, tuleks ministri sõnul pigem pareerida riske inimestele ja majandusele. "Praegu peab majandusliku mõjuga arvestamine olema iga otsuse juures prioriteet," ütles Parts. "Me ei tohi teha ühtegi meie majandust nõrgendavat otsust," lisas ta.

"Kuigi seda ei olnud koalitsioonilepingus, on valitsus järgmise aasta eelarve eelnõusse leidnud ekspordi toetamiseks vajalikud vahendid ja loodetavasti suudame ministeeriumis uuest aastast avada ettevõtjatele mõeldud pikaajaliste ekspordigarantiide programmi," lisas Parts.

Autor: Kaisa Tahlfeld

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt