5. oktoober 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Üks küsimus

Turuväärtuse määramiseks laenu tagatiseks, tehinguhindade leidmiseks, kohtutäituritele õiglase väärtuse leidmiseks, enampakkumise alghinna määramiseks, ettevõtete finantsaruandluse tarbeks. Vajadusel ka pangale lisatagatise määramiseks.

Varem said põllumaa tagatisel krediidiasutustest laenu vaid põllumajandustootjad/omanikud, nüüdseks aga on laenusaajate ring laienenud.

Maatulundusmaa on põllumajandussaaduste tootmiseks ja metsakasvatuseks ette nähtud maa, mille hulka arvatakse ka katastriüksuse piires olev õuemaa ja muu maa vastavalt eksplikatsioonile.

Oma kõlvikulise koosseisu poolest jaguneb maatulundusmaa laias laastus kaheks - haritav maa ehk põllumaa ning metsamaa.

Metsamaa puhul määrab turuväärtuse suures osas kasvava metsa tagavara kinnistul, kinnistu suurus ja mullaviljakus ja asukoht suurte teede suhtes. Põllumaa puhul on aga tähtsaimaks turuväärtust määravaks teguriks mulla viljakus, seejärel põllumassiivi suurus ja asukoht suuremate põllumajandustootjate suhtes. Kui omavalitsuse üldplaneering näeb ette maatulundusmaa sihtotstarbe muutmist elamu-, tootmis- või ärimaaks, siis tõstab see oluliselt maa turuväärtust.

Talude ehk hoonestatud maatulundusmaade puhul hinnatakse kinnistut osadena: hoonestatud osa koos õuemaaga eraldi, haritav maa eraldi ja metsamaa koos kasvava metsaga eraldi ning saadud tulemused summeeritakse.

Autor: Karl Siiroja

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt