ÄP fototoimetus • 5. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Uudsed isolatsioonivahud

Tegemist on pihustamise teel konstruktsiooni paigaldatavate isolatsioonmaterjalidega, mis on nüüd ka meie ehitusturule jõudnud.

Polüuretaanisolatsioonvaht on energiasäästlik ja keskkonnasõbralik soojusisolatsiooni süsteem, mis jaguneb peamiselt kahte gruppi: avatud ja suletud (99%) rakkudega vahud. Mõnede suletud rakkudega polüuretaanvahtude sooja erijuhtivus on pea kaks korda madalam kui näiteks mineraalvillal.

Selliste isolatsioonvahtude eeliseks võrreldes tavamaterjalidega on nende võime reaktsiooni tulemusel paisudes täita ka praod ja ebatihedused. Suletud rakkudega polüuretaanvahud on veekindlad, kuid võimaldavad veeaurul teatud määral difusiooni teel kihti läbida.

Konvektsiooni ehk õhuvooluga läbi ebatiheduste toimuva niiskuse ja sooja liikumine suletakse. Sellega säästetakse konstruktsiooni ennast ja vähendatakse oluliselt soojakadusid.

Tänu materjali madalale sooja erijuhtivusele ja omadusele sulgeda ebatihedused, on analüüsid näidanud, et koduomanik või ettevõte võib säästa veel lisaks

40-50% energiakuludest võrreldes teiste kasutusel olevate soojustusmaterjalidega.

Polüuretaanisolatsioonvahud on keskkonnasõbralikud ja inimese tervisele ohutud lahendused. Protsessi käigus ega ka hiljem ei eraldu ohtlikke kemikaale, nagu formaldehüüde, CFCd ja HCFCd. Materjali komponentide valmistamisel on juba pea veerandi ulatuses kasutatud taastuvaid põllumajandussaadusi.

Paljude vahtude valmistamisel kasutatakse paisuainena vett. Osa tootjate vahtudesse lisatakse ka komponente, mis tõrjuvad hallituse kasvu. Polüuretaanisolatsioonivahtusid ei söö ka närilised. Vahud erinevad tiheduse poolest, jäädes peamiselt vahemikku 8 kg/m3 kuni 45 kg/m3.

Materjali kannab konstruktsiooni selleks väljaõppe saanud töötaja spetsiaalse seadmega. Kahekomponendiline materjal seguneb pihustis vahetult enne sellest väljumist ning vedelal kujul pinnale pihustatuna paisub see mõne sekundiga sõltuvalt materjalist 30 kuni 120 korda.

Materjal ei kahjusta paisudes konstruktsiooni. Mõned vahud tõstavad pärast tahkumist oluliselt konstruktsiooni tugevust.

Polüuretaanisolatsioonvahud sobivad nii olemasolevate hoonete renoveerimiseks kui ka uute hoonete soojustamiseks.

Isolatsioonvahtusid toodetakse vastavalt paigalduseks puitkarkasshoonete seintesse ja lagedesse, vundamentide

hüdro- ja soojusisolatsiooniks, kiviseinte soojustamiseks, lamekatuste isolatsiooniks, põllumajandushoonetes kasutamiseks ning tehnilistel eesmärkidel, nagu mahutite ja torustike isolatsiooniks. Vaht on väga hea nakkuvusega enamiku materjalidega.

Siiani on materjali vähese kasutuse taga olnud mõningane kõrgem hind võrreldes teiste turul müüdavate soojustusmaterjalidega. Viimaste aastate energiahinna järsk tõus on viinud madala sooja erijuhtivusega vahu kasutuse kiirele kasvule.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt