Kohtunik tulistas surnud advokaati prokuröri väidetega

06. oktoober 2008, 12:25

Septembri lõpupäevil andis Tallinna
ringkonnakohus välja kohtumääruse, kust selgus, et advokaat Margus Heegi
kriminaalasja kohtunik kopeeris prokuröri teesid kohtuotsuseks.

"Ringkonnakohtu kriminaalkolleegium suhtub äärmiselt taunivalt viimasel ajal üha sagedamini ette tulevasse olukorda, kus süüdimõistva kohtuotsuse motiveerimisel on varjamatult kasutatud süüdistaja poolt kohtule kirjalikult ja/või digitaalselt esitatud teese," seisis ringkonnakohtu määruses.

Ringkonnakohus lisas, et täpselt sama moodi tegi Margus Heegi kriminaalasja lahendanud kohtunik, kes kopeeris prokuröri seisukohad enda arvamuseks, jättes samal ajal mainimata Heegi kaitsja vastupidised väited.

"Olukorras, kus ilma täiendava argumenteerimiseta võetakse üle kõik süüdistuse seisukohad, satub esmase löögi alla just kohtumenetluse erapooletus ning ühtlasi ka usaldusväärsus. Võib isegi väita, et sellisel juhul on kohus vähemalt näiliselt väljunud kriminaalasja erapooletu lahendaja funktsioonist ja asunud toetama süüdistusfunktsiooni, mis on aga otseses vastuolus kohtu erapooletuse, võimude lahususe ja kohtumenetluse võistlevuse põhimõtetega, mis on kohtupidamise üheks esmaseks nõudeks," jätkas ringkonnakohus Harju maakohtu põrmustamist.

"Peale osapoolte ärakuulamist peab kohus esitama enda (kohtumääruses esitatud rõhutatult - toim) motiveeritud seisukoha tõendamiseseme suhtes. Juba poolte võrdsuse põhimõte eeldab. et enda motiveeringusse kaasab kohus nii süüdistuse kui ka kaitse esitatud argumendid. Ehk teisisõnu - on lubamatu ilma teise osapoole väiteid ja argumente käsitlemata piirduda üksnes ühe menetluspoole täiemahulise versiooni esitamisega kohtuotsuses," selgitas ringkonnakohus.

Kuna ringkonnakohus ei saa teha esimese astme kohtu tegemata tööd, saatis ringkonnakohtu kriminaalkolleegium Heegi kriminaalasja Harju maakohtule tagasi ja käskis seda arutada uues kohtukoosseisus.

Neli aastat tagasi oma toonase kliendi Raili Kuninga pistiseafääri sattunud advokaat Margus Heek suri möödunud aasta augustis. Kriminaalasja menetleti edasi tema lähedase Meelis Heegi taotlusel, et saavutada tuntud advokaadi rehabiliteerimist.

Algul oli Heegi süüdistaja rollis riigiprokuratuuri prokurör Anne Talp, hiljem riigiprokurör Jaan Naaber. Harju maakohtus vaatas kriminaalasja läbi kohtunik Alari Möldre. Ringkonnakohtu seisukoha vormistas kohtu kriminaalkolleegium, kuhu kuulusid Paavo Randma, Ene Randmäe ja Meelika Aava.

Varem võltsimise eest süüdi mõistetud Raili Kuningas tegeleb praegu Nitro FXi nimelise imeravimi müügiga, mille turustamine on Euroopa Liidus tõestamata ohutuse tõttu keelatud.

Justiitsministeerium ei kommenteerinud juhtunut, viidates soovimatusega sekkuda kohtute töösse. Riigikohus lubas kommentaari edastada nädala keskpaiku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. October 2008, 19:30
Otsi:

Ava täpsem otsing