6. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Mehised mehed investeerivad rahamaailmas riskantsemalt

"Kuigi meie uuring ei otsi põhjuslikke seoseid, usume siiski, et testosteroonil on otsustav tähtsus inimese finantsotsustes," ütles Harvardi ülikooli antropoloog Coren Apicella.

Varasemad uuringud on näidanud, et mehed on naistest tunduvalt riskialtimad. Kõige lihtsam on seda erinevust seletada testosterooni ehk meessuguhormooni mõjuga inimese käitumisele. Hiljuti korraldatud uurimus näitas, et kauplejad teenisid rohkem raha siis, kui nende testosteroonitase oli kõrgem.

Apicella viis koos Stockholmi majanduskooli teadlase Anna Dreberiga läbi uuringu, milles osales 100 Harvardi meestudengit vanuses 18-23. Kõigepealt andsid katsealused testosteroonitaseme määramiseks süljeproovi ning asusid seejärel investeerimismängu mängima. Proovid koguti enne mängimist, et elimineerida hasartse mängu mõju meeste testosteroonitasemele.

Iga mängija sai investeerida kokku 250 dollarit. Võidu korral suurenes panustatud summa 2,5kordseks, kaotuse korral kaotati kogu panus.

Võit või kaotus otsustati mündiviskega. Mängu lõppedes valiti loosiga üks mängija, kes sai võidetud raha reaalselt endale. See lõi kõigile mängijaile rahalise stiimuli, proovimaks teenida võimalikult suur summa.

Selgus, et keskmisest kõrgema testosteroonitasemega mehed võtsid 12 protsenti suuremaid riske. Teadlased hindasid ka mängijate näo mehelikkust ning ka siin selgus, et kõige mehelikuma näoga mehed eelistasid võtta suuremaid riske.

"Suurema finantsriski võtmine on ilmselt seotud soojätkamisega," ütles Apicella. "Mehed võtavad rohkem riske, sest see teeb nad naistele atraktiivsemaks".

Apicella arvates on selle põhjuseks asjaolu, et naised peavad partneri valikul jõukust palju olulisemaks teguriks kui mehed.

Autor: Siim Sepp

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt