Padar teeb ettepaneku suurendada hoiuste garantiid

Lemmi Kann 08. oktoober 2008, 00:00

Euroopa Liidu rahandusministrid jõudsid eile Luksemburgis toimunud kohtumisel seisukohale, et liikmesriikide pangahoiuste garantiid peaks tõstma seniselt 20 000 eurolt 50 000 eurole. "Selle ettepanekuga ma valitsuse ette ka lähen. Kas seda tehakse või mitte, peab otsustama valitsus. Hoiustajate usalduse hoidmine on väga oluline. Laual on meil juba hoiuste 100% garantii, nüüd lisandub sellele 50 000 euro otsustuskoht," ütles Padar pärast kohtumise lõppu ja lisas, et tegemist on soovitusliku ettepanekuga, mis ei sea riikidele otsest kohustust.

Arutelu oli ministri sõnul pikk ja põhjalik, sest sama palju, kui on ELis riike, varieeruvad ka finantsturgude olukorrad. "On näiteks riike, mis on hoiuste garanteerimisel juba läinud 100 000 euro tasemele," märkis Padar.

Erinevad määrad on pannud aga raha liikuma suuremate garantiide poole ning seda soovib EL iga hinnaga vältida. "Kogu eilse arutelu sügav sisu ja mõte oli harmoniseerida ELi riikide koostööd ja tuua finantsturgudele usaldusväärsus tagasi, et riigid ei teeks suuri soolosid, mis teisi ELi riike võiks kuidagi riivata, ning edaspidi teatud tegutsemistes kokku leppida," ütles Padar. Minister märkis, et juba mõnda aega lävivad ELi riikide ministrid tunduvalt tihedamalt kui tavaolukorras ning Rahvusvahelise Rahanduskorporatsiooni (IFC) liikmete vahel käivad regulaarsed telefonikoosolekud, kus Eestit esindab rahandusministeeriumi nõunik Märt Kivine.

Padar märkis, et ELis normiks saanud tavadest käib mõnevõrra veelgi tihedam koostöö Balti ja Skandinaavia rahandusministrite vahel, mis talle erilist heameelt teeb. "Meil on ELi ühisturust nii-öelda veel ühisem turg," ütles Padar.

Kui Eesti peaks otsustama ELi rahandusministrite soovitust pangahoiuste garantiid tõsta, tuleb rahandusministri sõnul hakkama saada nende ressurssidega, mis praeguseks Tagatisfondis akumuleeritud on. "Kui peaks tõesti selline stsenaarium käiku minema, et sellest rahast ei piisa, võetakse kasutusele lisavahendid. Valitsusel on selleks erinevad võimalused - on reservide kasutamine, laenu võtmine," rääkis Padar, kuid mainis samas, et ta ei pea viimaste käiku laskmise vajadust tõenäoliseks. "Tagatisfondis on akumuleeritud piisavalt vahendeid ja selles mõttes võib inimestele soovitada, et magage rahulikult," sõnas Padar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing