Koit Brinkmann • 7. oktoober 2008
Jaga lugu:

Sõõrumaa raha käänuline teekond Keskerakonnani

ESS Grupp maksis eelmise aasta novembris ning selle aasta jaanuaris kokku miljon krooni Keskerakonna toetatud sihtasutusele Jüri Vilmsi Sihtkapital, mille tegevuse rahastajaid avalikkuse eest kiivalt varjatakse. Sihtasutus annab välja Keskerakonna vaateid propageerivaid ajalehti Kesknädal ja Vesti Dnja.

"Ausalt, ei mäleta küll, pean uurima. On need vanad asjad?" imestas Urmas Sõõrumaa, kes oli kuni aprillini ESS Grupi juhatuse esimees ning firmade kaudu ka suuromanik.

"Ma ei ole ise nende tegemistega väga kursis. Tõenäoliselt on seal teisi juhatuse liikmeid," lisab ta, lubades organiseerida, et keegi asja selgitaks.

"Ostsime ajalehes pinda töökuulutuste avaldamiseks, see oli mõeldud kevad-suviseks perioodiks. Kuid vahepeal situatsioon muutus ning töötajaid jäi hoopis üle. Reklaamid kasutame ära järgmise aasta alguses," rääkis ESS Grupp tegevjuht Tarmo Keskküla.

Makstud miljon krooni pole Keskküla sõnul nende kogu reklaamikulu arvestades suur summa.

Tegemist on juba teise sarnase juhtumiga. Üle-eelmisel reedel kirjutas Äripäev, kuidas Tallinna kõrghooneid rajada sooviv Tallinna Farmaatsiatehas tasus samuti Jüri Vilmsi sihtasutuse arvele pool miljonit krooni. Info avalikuks saamise järel põhjendati ülekannet samuti reklaamiteenuse ostmise eest tasumisega, kuid ka farmaatsiatehase puhul selgus, et tegelikult reklaame ei ole ilmunud.

Eesti Ajalehtede Liidu tegevdirektori Toomas Leito sõnul näeb ajalehtede tavapraktika ette, et klient maksab 5-7 päeva pärast reklaami ajalehes ilmumist. "Juhul kui raha on liikunud, aga reklaam ei ilmu, tekivad kahtlustused, et tegemist võib olla varjatud toetusega või rahamahhinatsiooniga. Miljon krooni reklaamiraha Vesti Dnjale on väga suur raha, see peab olema suurem reklaamitehing pikemaks perioodiks," lisas Leito.

Kui Keskerakonna vaadetega lehtedes on reklaamikampaaniaid millegi tõttu edasi lükanud, siis näiteks Äripäevas on selle aasta kevadel ja suvel turvateenuste poolest tuntud firma tööotsimiskuulutusi avaldatud, viimati ilmusid need septembris.

Maikuus ütles Sõõrumaa: "Mina olen kogu aeg olnud avalikustamise poolt ja selle tõttu ka eelkõige Äripäeva käest väga palju peksa saanud, kuna mina väidetavalt tõmban niite, avalikustan ja kõik teevad mulle teeneid selle eest." Suurärimehe sõnul ei jätku paljudel ajakirjanikel nutikust küsida, kust ülejäänud raha tuleb, ja pekstakse seda, kes avalikustab. "Aga pange kirja, et olen valmis ka edaspidi peksupoiss olema, kuna olen avalikkuse pooldaja. Miks ma peaks annetama mitteavalikult? Miks ma seda varjama pean?" lausus ta kevadel.

Urmas Sõõrumaaga seostatud turvafirma G4S korraldab juba seitse aastat Tallinnas parkimist. 2006. aastal kuulutati ettevõte taas viieaastase tähtajaga konkursi võitjaks. Lisaks on Sõõrumaal laiahaardelise ettevõtjana ka teisi kokkupuutepunkte linnaga, olgu selleks Rotermanni kvartali arendamine, koolide renoveerimine või kohe käivituv soojatootmine uues Väo elektrijaamas.

Ülemöödunud reedel paljastas Äripäev ühe Keskerakonna varjatud rahastamise võimaliku skeemi. Juriidiliste isikute annetused erakondadele on keelatud ning ideaalis peaks erakondade rahastamine olema läbipaistev ja lihtsalt kontrollitav. Tegelikkuses liiguvad firmade kontodelt suured rahasummad erakondadega seotud sihtasutustele ja mittetulundusühingutele reklaamitasudena. Millises mahus reklaam ilmub, ei suuda keegi kontrollida. Kuna toetajad jäävad varju, siis ei ole võimalik kontrollida, kas erakondade toetajatele tehakse vastuteene mõne omavalitsuse või riigi otsuse või konkursi näol.

Heiti Hääle firma Kadaka Varahaldus ning Tartu ettevõtjate Juhan Kolgi ja Urmas Pasti MC Kasiinod on kumbki kandnud reklaami eest Jüri Vilmsi SK arvele kokku pool miljonit krooni.

Reklaame on lehes ka ilmunud, kuigi mitte makstud summade ulatuses.

Kadaka Varahaldus kandis Jüri Vilmsi SK-le eelmise aasta oktoobris 150 000 krooni, kuu hiljem veel 350 000 lisaks.

"Kahjuks ei arenda me ka praegu Tallinnas midagi, mul ei ole linnaga küll mingit pistmist," lausus Kadaka Varahalduse omanik Heiti Hääl. Mehe selgitusel osteti Vesti Dnjas kinnisvarareklaami ASile OmaKoduMaja, samuti Alexelale. Alexela reklaame on viimase aasta jooksul ilmunud 12 korda. Võttes aluseks Vesti Dnja reklaami hinnakirja, on viimase aasta jooksul avaldatud Kadaka Varahaldusega seotud firmade reklaami üle 300 000 krooni eest.

Teie firma puhul ei saa siis kahtlustada, et erakonda varjatult rahastatakse?

"Ma olen enne valimisi toetanud kõiki erakondi eraisikuna 100 000 krooniga erakonna kohta. Sellega olen oma poliitilise panuse andnud," vastas Hääl.

Tallinnas juba aastaid ainuvõimu nautiv Keskerakond on tõsiselt sõna võtnud kasiinode vastu, lubades nende arvu linnas kontrolli alla saada. Eriti kõvasti taoti trummi sel kevadel, kui ei peljatud ka kohtuvaidlusi, mis said alguse lubade pikendamata jätmistest. Samas on Monte Carlo Kasiinod maksnud Jüri Vilmsi Sihtkapitali arvele kokku pool miljonit krooni.

"Avaldasime reklaame Vesti Dnjas, esikülgi oleme võtnud 4-5 korda," selgitas MC Kasiinod tegevjuht Enn Räpp.

Jäme arvutamine näitab, et teie reklaami on ilmunud paarisaja tuhande eest, aga makstud on 500 000 eest?

Räppi sõnul on plaan reklaame edasi avaldada. "Enamik ajalehti ei taha meie reklaame avaldada, nemad aga pole vastu olnud."

Eelmisel aastal Juhan Kolgile ning Urmas Pastile ligi 29 miljonit krooni puhaskasumit teeninud MC Kasiinod kirjutas 2007. aasta majandusaasta aruandes, et Tallinnas plaanitakse olemasolevale kolmele mänguautomaatide saalile lisaks avada veel kaks uut mängusaali.

"Lugesin ka seda farmaatsiatehase lugu, meie pole mitte midagi saanud, pole midagi avanud ega laiendanud, meil pole vajadust olnud nendega semmida eriti. Samuti pole meie hulgas Keskerakonna patrioote," rääkis reformierakonda kuuluv Räpp.

Jaga lugu:
Hetkel kuum