Urve Vilk • 8. oktoober 2008 • 6 min
Jaga lugu:

Ettevõtjana Marokos

"Mulle meeldib sealne elamise lihtsus ja inimeste soojus," ütleb Kairi Viik Maroko kiituseks.

Kelleks Te koolis saada tahtsite?

Väiksena tahtsin saada vormelisõitjaks, mulle meeldib autoga sõita. Siis tahtsin saada rõivaste disaineriks, hiljem restoraniomanikuks.

Kui sattusin juuksuri mannekeeniks, otsustasin saada juuksuriks.

Kuidas Te mannekeeniks sattusite?

Läksin juuksurisse ja mulle öeldi, et mul on sellised juuksed, et sobiksin.

Sattusin sellesse maailma, kui olin 15aastane - disainerid, meikarid, reisimine, huvitavad ja omapärased inimesed. See oli põnev maailm. 1985. aastal olin juba Eesti meister.

Seejärel töötasite mõne aja välismaal?

Töötasin siin ja seal. See oli eneseharimise ja kasvamise aeg - kinos, kus olid ainult mehed. Oli palju ahvatlusi ja võimalusi.

Kui Soomes töötasin, tehti mulle hea pakkumine Ungari suure ettevõtte peadisaineri kohale, aga kui Eesti iseseisvus, sain aru, et tahan tulla Eestisse ja teha midagi uut. Läksin ülikooli majandust õppima. Teisel kursusel rajasin oma salongi.

Mis algul kõige raskem oli?

Pangale oli vaja raha maksta ja tööd oli vaja teha. Aga mul oli siht silmade ees ja töö tegemine pole minu jaoks kunagi raske olnud.

Mida ma tagantjärele ei teeks, on teha mitu juuksurisalongi nii väikesesse linna nagu Tallinn. Sain rohkem kliente, aga teha oma elu raskemaks lootuses, et saad suuremaid kasumeid, on vale. Kõike tuleb kontrollida ja hallata ning kulud kasvavad samamoodi nagu tuludki. Vanasõna, et suur tükk ajab suu lõhki, on õige.

Kuidas Te turismiärisse sattusite?

Minu klient ja sõber tegi pakkumise tegeleda Vespal Traveli suhtekorraldusega. Tutvustasin klientidele uusi projekte ja sihtkohti, siis hakkasin ise uusi sihtkohti looma, lennufirmadega läbi rääkima, ajakirjandusega suhtlema. Hiljem tehti ettepanek kaasa minna aktsionärina.

Nüüd kuulun omanike ringi ja puutun tööga vähe kokku, kuid muidugi aitan, kui tüdrukutel on abi tarvis.

Kas Marokosse sattusite Vespaliga seoses?

Esmalt sattusin sinna Club Mediga, mida ma esindasin, ja mulle hakkas seal meeldima: kliima, inimesed, tingimused, elu ja värske toit. Algul tegelesin Club Mediga, siis hakkasin ringi vaatama, mida võiks veel teha. Alustasin käsitööga - importisin Eestisse Marokost pärit käsitööd.

Nüüd olen läinud üle kinnisvara ja sisustamise peale. On tekkinud kohalikud kliendid, kes paluvad abi. Ostame, müüme, rendime, renoveerime ja ehitame.

Kui raske Marokos võrreldes Eestiga äri alustada on?

Mulle meeldib, et seal on inimestes entusiasmi. Tegelen ka turismiga. Mul on igas valdkonnas oma partner, kellega asjad läbi räägin. Ma ei tahagi ettevõtmist suureks ajada, sel pole mõtet, kasutegur on sama.

Naudin rahulikku elu, olen olnud väga aktiivne, aga mul pole enam nii suuri vajadusi. Kui palju on ikka inimesel luksust vaja, teatud vanuses mentaliteet muutub, iga päev ei taha šampanjat juua.

Mis Teile Marokos enim meeldib?

Elamise lihtsus ja inimeste soojus. Kui sind võetakse omaks, siis kuulud perre ja tunnetad seljatagust, hoitakse kokku.

Millistest iseloomuomadustest on Teil enim kasu olnud?

Jonnakusest, tahtejõust, järjepidevusest ja distsipliinist. Ma ei ole kunagi olnud ahne, mulle meeldib jagada seda, mis mulle antakse.

Millisest iseloomujoonest sooviksite pigem vabaneda?

Inimeses peab olema nii head kui ka halba. Ei tee paha, kui on sees väike kuradike, kes aitab ennast maksma panna. Olen üritanud seda talitseda, et tahan kõike kohe ja praegu.

Mida soovitate alustavale ettevõtjale?

Tuleks jälgida, mida ja miks tahetakse saavutada, mitte lüüa paberil kokku numbreid, kui palju on võimalik kasumit teenida. Tuleb mõelda, kas äri meeldib ja mis on eesmärk, millised on vajadused ja tase, millel tahetakse elada.

Tuleb ka sellele mõelda, et kui teed äri, oled vastutav kõikide inimeste eest, kelle tööle võtad.

Kus ja kellena Te ennast 10 aasta pärast näete?

Ilmselt juhin mingil määral Marokos hotelli. Loodan, et saan rajada ka väikese farmi mäe jalamil, kus kasvatada mahesaadusi - puu- ja juurvilju restorani köögi jaoks.

Kas Teie rajatav hotell on väike või suur ja luksuslik?

See on väike boutique-hotell hea hinna ja kvaliteedi suhtega. Selles on seitse tuba, väike restoran, lounge, bassein ja ilus vaade. Selles tegeletakse sinuga ja sinust hoolitakse, mitte et jooksed mööda hotelli ringi ja oled unustanud, kus toas sa elad, sest kõik koridorid ja toad on sarnased.

Kui mitut keelt Te räägite?

Vene, soome, inglise, itaalia, prantsuse ja araabia keelt.

Kui tihti Te Eestis käite?

Püüan korra kuus Eestis käia. See on hea vaheldus, Eesti on Marokoga võrreldes nii erinev ja vastandlik.

Kairit iseloomustab lõputu positiivne energiavoog. Ta on eeskujuks paljudele naistele oma õigete hoiakute, hea ärivaistu ja oskusega teisi inspireerida.

Ürgsele naiselikkusele lisaks omab ta head mehelikku organiseerimisjõudu ja vaistu, tehes kadedaks nii mõnegi mehe.

Kairil on oskus suhelda erinevate kultuuride ja inimestega, räägib ta ju seitset keelt. Ta suudab mitmel tasandil tegutseda ja samas nooruslikuks jääda, õige mõtlemine ja enda eest hoolitsemine on tema puhul igavese nooruse valemiks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt