Tõnis Oja • 8. oktoober 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Turgusid juhib nüüd vaid karjainstinkt

Ehkki teisipäeval mingit eriliselt vastikut üllatust ei tulnud, kukkusid USA aktsiaturud ikkagi viie aasta madalaimale tasemele. Eilne pooleprotsendiline intressikärbe ei toonud samuti leevendust.

Ükskõik, kuidas ka ei otsiks taolistele päevasisestele kõikumistele mingisuguseid põhjuse ja tagajärje seoseid, on neid raske leida, kirjutab The New York Times.

Paljude ekspertide arvates on aktsiaturgudest saanud karjapsühholoogia õpikunäide. Kui normaalsetel aegadel juhib finantsturge hirmu ja ahnuse mõistlik tasakaal, siis nüüd näib ruulivat ainuüksi hirm, tänu millele kõigepealt müüakse, ja siis hakatakse alles mõtlema.

"Juhtunud on see, et inimesed on varjunud punkrisse ning hoiavad rauast kilpi oma peade kohal, sest nad arvavad, et taevas hakkab alla langema," iseloomustas aktsiaturgudel toimuvat New Yorgi prominentne riskifondi juht William Ackman. Aga kuna punker on ülerahvastatud, siis on mõned analüütikud hakanud arvama, et turgudel on kapituleerumise tunnused.

Kapitulatsioonimärgid võivad aga viidata sellele, et põhi võib olla lähedal. Niimoodi arvajate hulgas on Standard & Poors'si aktsiaturgude peastrateeg Sam Stovall. Lisaks analüüsile kirjeldas ta klientidele paljusid telefonikõnesid, kaasa arvatud sugulastelt, kes teatasid, et nad on oma aktaiad maha müünud. "Üha rohkem inimesi müüvad omi aktsiaid maha," lausus ta.

Kapitulatsiooni vastand on muidugi börsibuumi kulminatsioon, mille üheks tunnuseks on seltskonnavestlused, kus kõneaineks aktsiatega kiire rikastumine.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt