Kallas: kriisi tagajärjeks on uus majanduslik struktuur

09. oktoober 2008, 09:35

Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas
ütles, et praegu toimub tundide ja päevadega tohutu majandusliku võimu ümber
jagamine, mille tagajärjeks on kindlasti uus majanduslik struktuur.

Kallas rääkis ajakirjanikega kohtumisel Brüsselis, et finantskriisi jooksul on valitsused tegutsenud ääretult kiiresti, mis on oluline erinevus võrreldes muude suurte muutustega, viivitamatult on takistatud pangasüsteemi täielikku kokkuvarisemist.

„Pangad põhinevad usaldusel ja kui see hakkab kusagilt otsast langema, siis see läheb ahelreaktsioonina edasi. Keegi ei oska täna seda ahelreaktsiooni ette kujutada, mis see kaas toob,“ ütles ta.

„Riskide võtmist on olnud liiga palju. Nüüd on küsimus selles, kui laenumaksed hakkavad seiskuma ja raha reaalselt ei tule, siis ei oska ka praegu keegi seda mõju reaalmajandusele hinnata,“ märkis Kallas.

Ta lisas, et seda küsimust enam pole, kas lasta pankadel põhja minna või minna päästmise teed – mindud on päästmise teed. Kuid panga päästmine on kohutavalt kallis lõbu.

„Pankadele on praegu kõige suurem oht, et inimesed ja firmad ei hakkaks oma hoiuseid välja võtma. See on juhitamatu protsess ja seda tahetakse maksku, mis maksab peatada,“ tunnistas ta.

Kallas sõnas, et praeguses finantskriisis on valitsejad, kelle käes on hiiglasuur reserv. „Praegu toimub tundide ja päevadega tohutu majandusliku võimu ümber jagamine, osaliselt ka riikide vahel, aga veel enam finantsmaailma sees.“

„Ostetakse pankasid üle ning ega mitte kõik investeerimisfirmad pole kaugeltki raskustes. Praegu toimub tohutul kiirusel langevate aktivate kokkuostmine ka,“ lisas ta.

„Selle kriisi üheks tagajärjeks on kindlasti uus majanduslik struktuur ja võib-olla ka uus majanduskultuur. Mõneks ajaks pöördub pankade investeerimispoliitika tagasi konservatiivsemaks ja klassikalisemaks,“ rääkis Kallas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. October 2008, 09:36
Otsi:

Ava täpsem otsing