Pillesaar: 2-3 ala vajab riigilt ekspordieeliseid

Kadrin Karner 10. oktoober 2008, 00:00

Eesti jäi maailma konkurentsivõime pingereas 32. kohale, langedes mullusega võrreldes viis kohta, näitab Maailma Majandusfoorumi raport.

"Riik peaks konkurentsivõime tõstmiseks valima 2-3 strateegilist majandusharu, milles ekspordi arengule luuakse selged eelised. Kõik aktiivsemad ärimehed lähevad sinna, kus on parimad tingimused," ütles Pillesaar.

"Arvestades, et Eesti riigieelarvet on kasvatatud viimase seitsme aasta jooksul 1,7 korda kiiremini, kui sama ajaga on kasvanud eksport, on konkurentsivõime langus ootuspärane," sõnas Pillesaar. "Arvan, et järgmisel aastal langeme veelgi. Loodan, et valitsus tõmbab keskaparaati kokku ja langetab makse," lisas ta. Pillesaar väljendas heameelt, et valitsuse madala võlataseme alusel hinnati Eestit viienda kohaga.

Tabeli esinelik on sama kui mullu, kuna USA finantskriisi tulemused ei ole uuringusse veel jõudnud. Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul oleme endiselt Balti riikidest kõige paremal positsioonil.

Josing tõdes, et Eesti on kõrge konkurentsivõimega riikide lähedal. Taanist, Rootsist ja Soomest (pingereas vastavalt 3., 4. ja 6. kohal) ongi pärit meie välisinvesteeringud. "Head sõbrad," ütles Josing.

Miks Eesti kõrgemal kohale ei ole, seletas Josing esinevate nõrkustega nagu tööjõuturu jäikus, mille alusel Eesti jäi 134 riigi seas 116. kohale, ja aidsiproblemaatika, mis tõi meile alajaotuses 107. koha. "Meditsiiniline probleem selge majandusliku tähendusega," lisas ta.

"Eesti liikumine edetabelis ei sõltu ainult Eestist. Palju oleneb ka sellest, kuidas teistel riikidel läheb," ütles kaubandus-tööstuskoja peadirektor Siim Raie.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing