Mari Hiiemäe • 9. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Uus Lõikuspidu tuleb akustilisena

Juba seitsmendat korda toimuv Pärimusmuusika Lõikuspidu koosneb tänavu üheteistkümnest organiseeritud kontserdist, millele lisanduvad spontaansed etteasted vabalaval, õpitoad ja folkjämmid.

Erinevalt varasematest aastatest on tänavune Lõikuspidu planeeritud läbinisti akustilisena. See annab üritusele hoopis uue mõõtme.

Paljud bändid on oma kavad ümber kujundanud, et seatud raamidesse ära mahtuda. "Näiteks Vägilased, kel olid pillideks basskitarr, kitarr, trummikomplekt jne, on teinud akustiliseks muutumise pärast üsna suuri muudatusi," tutvustab Vägilaste torupillimängija Cätlin Jaago.

"Väga palju ümberkorraldusi on teinud ka Oort," ütleb regirokiansambli laulja ja kitarrist Aleksander Sünter. "Töö kava kohandamisega on käinud päris pikka aega. Kuna oleme seni teinud peamiselt suurte lavade muusikat, oli kõige selle akustiliseks mõtlemine väga huvitav protsess."

Sünter lisab, et akustilise suuna järgimine on Oorti muusikutele pakkunud palju põnevaid väljakutseid.

Samuti usub ta, et tänavune akustiline Lõikuspidu on nauditav ka publiku jaoks. "Elektripillid pakuvad palju emotsioone väikeses ajahetkes, tulevad niisuguse jõuga peale, et mõjutavad kuulajat juba alateadlikult. Akustiline vorm aga eeldab rohkemat kaasamõtlemist ja -tunnetamist, nii et lõppelamus muusikast võib olla palju sügavam kui elektrit kasutavate kontsertide puhul. Ka kontakt muusikutega on akustilisel kontserdil natuke lähedasem ja vahetum," avab ta.

Cätlin Jaago leiab, et Pärimusmuusika Lõikuspidu on eriliselt mõnusa feeling'uga juba oma loomu poolest. Tänavune akustiline mõõde annab sellele lisaväärtuse. "Lõikuspidu on sisefestival ja seetõttu hoopis intiimsem kui Viljandi Folk suvel. Vabaõhufestivalil käib publik ühe lava juurest teise juurde, võtab õlut ja on rohkem taruiraraa. Siseolek fokusseerib tähelepanu muusikale."

Kahele päevale jaotunud intensiivse kontsertmaratoni jooksul esinevad tublimad Eesti folkmuusikud, kes tutvustavad oma värsket plaadimaterjali või tulevad välja hoopis uue kavaga. Lisaks pea kõikidel seni korraldatud Lõikuspidudel osalenud Vägilastele esitleb Viljandi Pärimusmuusika Ait selliseid folkgruppe nagu Zetod ja Tsibihärbläseq, Paabel, Ro:Toro, Gjangsta, Mälutagune jt.

Väliskülalisteks on ansambel Zef Prantsusmaalt ning vennad Timmermansid Belgiast.

Kontserdid saavad alguse täna õhtul ja kestavad pea järjepanu homme hilisööni. Festivaliprogrammi täiendavad vabalava etteasted aida väikeses saalis ja ühisjämmid, millest programmijuht Harlet Orasmaa ootab kõige säravamaid üllatusi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt