Parteide salatoetustele lisandub tulumaks

10. oktoober 2008, 14:19

Maksu- ja tolliameti andmetel tuleb
parteide varjatud rahastamisel tasuda tulumaksu, lisaks pole
ülekantud summadelt lubatud käibemaksu maha arvata.

Maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe vastas parteide varjatud rahastamise teemalisele kommentaaripalvele: "Maksuhalduri ülesanne on kontrollida maksude tasumist ja arvestamist. Erakondade rahastamise kontroll ei ole maksuhalduri pädevuses. Juhul, kui üks ettevõtte kannab teisele ettevõttele üle mingi summa ja selle summa kohta on esitatud arve, kuhu on märgitud teenus ning seda teenust ei saada, maksustatakse summa ülekandja tulumaksuga - tegemist on ettevõtlusega mitteseotud kuluga. Lisaks, kui arvel on märgitud ka käibemaks, puudub ettevõttel käibemaksu mahaarvamise õigus."

"Konkreetne ajaleheartikkel ei sisalda sellist informatsiooni, mis viitaks kuriteo tunnustele. Kui prokuratuurile peaks antud juhtumi kohta laekuma täiendavat informatsiooni, siis ei ole kriminaalmenetluse alustamine välistatud," kommenteeris parteide varjatud rahastamise teemat prokuratuur.

Aripaev.ee palus prokuratuuril öelda, kas nad uurivad või kavatsevad uurida erakondade varjatud rahastamist. Maksu- ja tolliametilt küsis aripaev.ee, kuidas maksustatakse teenuse eest üle kantud summasid, kui ostetud teenuseid tegelikult ei saada ja on alust arvata, et ettevõtted tegelesid hoopis parteide varjatud rahastamisega.

Rahandusminister Ivari Padar ja justiitsminister Rein Lang parteide rahastamist täna ei kommenteerinud, kuna üks neist viibis Washingtonis IMFi ja Maailmapanga aastakoosolekul ning teine Pärnu juhtimiskonverentsil.

Eile ütles Lang valitsuse pressikonverentsil, et justiitsministeerium valmistab ette korruptsioonivastase seaduse ja erakonnaseaduse muudatusi. Korruptsioonivastase võitluse uued võtted lähevad kohe-kohe kooskõlastusringile, kuid erakonnaseaduse kallal tuleb Langi sõnul veel pusida.

Möödunud aastal tegi Euroopa Nõukogu juures asuva korruptsioonivastase ühenduse GRECO hindamisgrupp Eestile 17 ettekirjutust, mille täitmist kontrollitakse tuleva aasta oktoobris. GRECO leidis toona, et erakondade rahastamist ei kontrollita tõhusalt ja seetõttu vaadatakse Eestis kehtivatest reeglitest lihtsalt mööda. Eksperdid soovitasid asja parandamiseks sõltumatu järelevalveorgani luua ning piisavad sanktsioonid kehtestada.

Samas ütles Lang eile, et ta ei poolda mingit järjekordset täitevvõimuorganit, vaid soovib parteide rahastamist kontrollima suunata riigikogu korruptsioonivastase komisjoni.

Äripäeva ajakirjanik Koit Brinkmann kirjutas Jüri Vilmsi Sihtkapitali kaudu toimunud varjatud rahastamisest kaks lugu: 26.09 ilmunud "Keskerakonna rahastaja peideti sihtasutuse abil" ja 08.10 avaldatud "Sõõrumaa raha käänuline teekond Keskerakonnani".

Ettevõtted maksid Kesknädala ja Vesti Dnja väljaandmisega tegelevale Jüri Vilmsi Sihtkapitalile reklaami eest, kuid reklaam pole tänaseni ilmunud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. October 2008, 17:45
Otsi:

Ava täpsem otsing