Milline on elus soodsaim kiirus?

14. oktoober 2008, 09:03

Olgu see imepisike bakter, puu või suur
elevant – kõik need väga erinevad organismid eelistavad üht ja
sama ainevahetuse kiirust.

Varasemad uuringud on näidanud, et väiksemad organismid toodavad rakusiseselt rohkem energiat kui suuremad. Nüüd on aga Venemaal Peterburi tuumafüüsikainstituudi teadlane Anastassia Makarieva uurinud puhkeperioodil toimuva ainevahetuse kiirust Maal elava elu väga paljudes erinevates vormides, kirjutas New Scientist.

Selleks vaatles ta andmebaasi 3006 erineva liigi kohta ning valikus olid nii bakterid kui elevant. Selgus, et keskmiselt erines puhkeoleku ainevahetus massiühiku kohta vaid 10 000 korda, samas kui mass ise erines lausa 10 astmes 20 korda.

Enamike liikide puhul toimus ainevahetus vahemikus 1-10 vatti kilogrammi kohta, erinevus on vaid kümnekordne. Mingit selget seost ainevahetuse kiiruse ja massi vahel ei ilmnenud.

„Suurim organism, keda me uurisime oli elevant. Tema ainevahetus toimub tasemel 1 vatt kilogrammi kohta ning väikseimal bakteril on see näitaja 4 vatti kilogrammi kohta,“ ütles Makarieva.

Varasemates arvutusmeetoditest lähtudes oleks ta oodanud miljonikordseid erinevusi.

Kuivõrd nii paljud väga erinevate liikide näitajad asuvad nii kitsas vahemikus, siis püstitab Makarieva hüpoteesi, et ilmselt on olemas optimaalne ainevahetuskiirus, mis on ühine kõigile organismidele. „Sellele näitajale lähemal asuvad organismid on ellujäämiseks sobivaimad,“ ütles ta.

Hetkel ei oska ta veel öelda, millist eelist see evolutsioonis pakub, küll aga võib olla selle abil seletada, kui suureks pidid selgroogsed kasvama, et neil areneksid hingamiselundid või siis näiteks puulehtede kuju ja suurust.

Artikkel ilmus ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 09:21
Otsi:

Ava täpsem otsing