Vaja oleks mõnda väga kehva uudist

Romet Kreek 15. oktoober 2008, 00:00

Et saada teada, kui jätkusuutlik on aktsiaturgude ralli, kuluks ära mõni väga negatiivne uudis.

Reaktsioonist uudisele võiks välja lugeda, kui tugevad on investorite või spekulantide närvid.

Kui aktsiad jätkaksid pärast negatiivset uudist tõusu, võiks öelda, et turuosalisi enam ei huvita uudised - vaadatakse midagi muud, näiteks aktsiate hinnatust tulemuste suhtes või kui palju on aktsia aasta algusest peale kukkunud.

Kui aga negatiivsele uudisele reageeritaks kukkumisega, võiks öelda, et selleks korraks sai pidu läbi.

Väga järsu kukkumise taustal ei tundu isegi üleeilne 11protsendine tõus midagi äärmiselt üllatuslikku. Pigem hakati juba läinud nädala lõpus muretsema, et turu suutmatus tõusta annab omamoodi jõuetuse signaali.

Vaadates seda, kas aktsiad on soodsalt hinnatud, tuleb tõdeda - ei, otse loomulikult mitte, vähemalt mitte USAs. S&P 500 indeksi P/E oli 19. Mõnedes börsipõhjades on see olnud 7-8. Ega majanduses see, mida kardetakse, pankade päästmisest hoolimata tulemata jää. See võib tähendada, et kasumid tulevad nõrgemad. Võrdluseks - Euroopa 50 suurema ettevõtte indeksi P/E suhe oli vaid 8,4, Jaapani suurettevõtete oma 11,4.

Aga vahel ei vaadata suhtarve, vaid reageeritakse lihtsalt hinnaliikumistele. Ja ka see ei pruugi olla vale ost - ei osteta ju suhtarvu, vaid ettevõtte aktsiat. Millal seda veel osta, kui mitte siis, kui hind on madal. Kuigi suurimat tõusu võivad näidata eriti nõrkade ettevõtete aktsiad, on kindlam panustada tugevatele ettevõtetele, mida sa varem ei raatsinud suure hinnalipiku tõttu osta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing