Lakke roninud kulud seavad kahtluse alla Marsi-programmide tuleviku

15. oktoober 2008, 11:24

Nii Euroopa riikide kui USA
tulevased lennud Marsile on sattunud küsimärgi alla.

Aastaks 2013 kavandatud Euroopa riikide ühine Marsi-lend võib lükkuda 2016. aastasse. USA kosmoseagentuuris on mitmete projektide eelarve lõhki läinud ning see seab kahtlusi mitmete tulevaste missioonide kohale, kirjutas Nature.

Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) eelarves haigutab auk, mis puudutab ambitsioonika Marsi-kulguriprojekti ExoMars ümberehitusega seotud kulusid. ExoMars koosneb pinnasepuuriga varustatud kulgurist ning paiksest teenindusplatvormist. Aparaatide uuenduskava sai heakskiidu agentuuri mehitatud kosmoselendude, mikrogravitatsiooni ja kosmoseuuringute programmilt 2007. aasta kevadel. Kava tõstis missiooni hinda pea kahekordseks - 650 miljonilt eurolt miljardi kuni 1,2 miljardi euroni. Eelarve suurendamise peavad heakskiidu andma tuleval kuul kohtuvad ESA riikide ministrid.

Kuid riigid on hakanud tõrkuma. Itaalia, kes katab ExoMarsi programmi kuludest pea 40 protsenti, toetas algselt kulude suurenemist. Eelmise aasta aprillivalimiste järel võimule saanud uus valitsus on aga täiendavatest rahaeraldistest keeldunud. Samamoodi on eelarvekasvule vastu Saksamaa.

Saksamaa kosmoseagentuuri DLR juht Johann-Dietrich Wörner ütles, et tema meelest saab lahendus olla vaid üks: kogu missioon tuleb ümber kavandada.

Koheselt on lisaks vaja ligi 100 miljonit eurot. Kui lisaraha ei leita kuu aja jooksul, lükkab see missiooni algusaasta 2013. aastalt edasi, võib kaasa tuua kulude kasvu vähemalt kümnendiku võrra ning võib isegi kokku ettevõtmise kraavi viia.

ESA teadusdirektor David Southwood loodab, et Suurbritannia, kes on 15-protsendise osalusega ExoMarsi projektis üks suuremaid osanikke, aitab Itaalia poolt tekitatud rahapuuduse kinni katta. Kuid Suurbritannia kosmoseprojekte juhtiva rahvusliku kosmosekeskuse peadirektor David Williams ei näe selleks erilist lootust. Prantsusmaa on lubanud katta kasvanud kuludes proportsionaalselt enda osa, kuid mitte katta teiste riikide poolt tekitatud eelarvedefitsiiti.

ExoMarsi probleemid on tekkinud samal ajal, mil raskustesse on sattunud USA kosmoseagentuuri NASA Marsi teaduslabori projekt. 10. oktoobril kohtusid projektijuhid NASA juhi Michael Griffiniga, et anda ülevaade projekti käekäigust ning saavutada hoolimata eelarveprobleemidest tuleval aastal projekti start.

2006. aastal hinnati kava maksumus 1,6 miljardile dollarile, kuid tänaseks on asja hind roninud üle kahe miljardi dollari piiri.

Californias Pasadenas asuvas reaktiivmootorite laboris on roveri ehitus käimas ning osalt on projekti maksumuse tõus tingitud asjaolust, et teaduslabori tarbeks on leitud rida uusi tehnoloogilisi lahendusi, selgitas NASA Marsi-uuringute programmi direktor Doug McCuistion.

Nii on täiustatud käivitussüsteemi, mootoreid, mis ajavad ringi roveri rattaid ning robotkätt. Lisaks on projekt veninud ning see omakorda on tõstnud tööjõukulusid. Hetkel on teaduslabori peale kulutatud juba ligi 1,5 miljardit dollarit.

Nüüd on NASA lubanud üle vaadata kõigi teiste kavandamisel olevate missioonide ajagraafikud, alates järgmistest Marsi-missioonidest ning seejärel teistele planeetidele kavandatud lendudest. Nii näiteks võib küsimärgi alla sattuda Jupiterile kavandatav Juno projekt ning Kuu tehiskaaslased GRAIL ja LADEE.

Marsi teaduslabori projekti juhid on uuesti NASA juhtkonna eest jaanuaris. Siis saab selgeks, kas labori väljalennutamine tuleb kõne alla 2009. aasta sees või lükatakse see hoopis edasi 2011. aastasse.

Õhus on ka järgmise Marsi tehiskaaslase MAVEN väljalennutamine 2013. aastal ning aastaks 2016 kavandatud järgmise Marsi-maanduri edasine saatus. Viimane peaks koguma punasel planeedil pinnaseproove ning saatma need siis tagasi Maale, kuhu need võiksid jõuda 2022. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 09:21
Otsi:

Ava täpsem otsing