Saturni poolustel möllavad supertormid

15. oktoober 2008, 20:23

Äsja avaldati selgeimad ülesvõtted, mis
kunagi tehtud Saturni poolustest. Pilt on ehmatav: mõlemal poolusel möllavad
orkaanid, mille võimsus ületab võimsuselt kaugelt kõik maised
ilmastikunähtused.

Kosmosesond Cassini tehtud fotode põhjal tegid teadlased kindlaks, et orkaanis puhub tuul, mille kiirus ületab 500 kilomeetrit tunnis, see ületab kahekordselt tugevamate Maa orkaanide tuulekiiruse, kirjutas Science News.

„Need on kõige tugevamad tsüklonid, mida eal nähtud,“ ütles Cassini programmi juures töötav teadlane Kevin Baines. „Kui selliseid leiduks Maal, siis oleks tormist haaratud terve planeet.“

Mis jõud selliseid tsükloneid tekitab, on siiski ebaselge. Maa peal ammutavad orkaanid jõu soojast ookeaniveest. Ühe versiooni kohaselt võib nähtuste põhjuseks olla Saturni sisemine kuumus, mis planeedi atmosfääris leiduvaid gaase ringi ajab. Teine võimalus on ka: planeedi atmosfääri on lõksu jäänud päikesevalgus, mis nüüd sellist ringliiklust korraldab.

Põhjapooluse pildistamiseks kasutas sond infrapunakaamerat, muidu poleks pimeduse tõttu õnnestunud sealt ühtki fotot saada.

Cassini andmeid töötlevad teadlastel on veel üks lahendamata küsimus: miks on sellised keeristormid olemas Saturnil, kuid Jupiteril neid ei leidu. Ometi on kahe planeedi suurus ning koostis üpris sarnane.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. November 2008, 11:23
Otsi:

Ava täpsem otsing