Sirje Rank • 15. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Islandi jäine hingus Ida-Euroopas

Kõiki neid ühendab pankroti äärel Islandiga võlgu priiskamine, lõhkenud kinnisvaramull ja kiire inflatsioon.

Suurima riskiga on Kesk-ja Ida-Euroopa riikidest juba tuntud "kahtlusalused": suure jooksevkonto defitsiidiga Balti riigid, Bulgaaria ja Rumeenia, mis on suures sõltuvuses välisraha sissevoolust, ütles Danske eile telekonverentsil. Sellistel riikidel on finantsturge pitsitavas laenukriisis kõige raskem.

Erinevalt Islandist on aga Kesk- ja Ida-Euroopa pangad välisinvestorite käes ning "see peaks looma mingi puhvri," ütles Danske peaökonomist Lars Christensen. "Kuid me teame ka seda, et Euroopa enda pangandussüsteem on surve all. Nii pole see enam nii kindel puhver kui varem," vahendas Bloomberg.

Valuutariskid on kasvanud, eriti Balti riikides ning Poolas, Rumeenias ja Kasahstanis, ütles Christensen, kes devalveerimist siiski tõenäoliseks ei pea.

"Muidugi võib ulatusliku Kesk-Euroopa finantskriisi korral kõike juhtuda," ütles Christensen. "Kui näiteks Bulgaaria devalveerib, suureneks surve Balti riikidele. Samas ei näe me, et valitsused või keskpangad regioonis selles suunas liikumas oleksid ja seda me ka ei soovita," jätkas ta.

Balti riikidest võib Danske analüüsist suurima riski välja lugeda Lätist. Seal on keskpangal tulnud lati kursi kaitseks aktiivselt valuutaturule sekkuda ning Danske ei välista, et surve kasvab veelgi. Ka majandus kohaneb Lätis Balti riikidest kõige valulisemalt - toibumise lootus terendab alles aastatel 2012-2013. SKP kahaneb nii sel kui tuleval aastal ja inflatsioon jääb kõrgeks, tänavu 17%le.

Sarnaselt kahaneb Eesti SKP ning 3-4% majanduskasvu näeme ehk jälle 2010-2011. Inflatsioon hakkab taltuma tulevast aastast.

Leedu majandusele on suurim proovikivi elektri hinna kolmekordistumine Ignalina sulgemise järel, mis võib SKPst kärpida 3 protsendipunkti. Tõsine risk on käest lastud eelarvedistsipliin.

Kinnisvara hinnad jätkavad Balti riikides langust. Valitsuse finantsseis võib nii sel kui tuleval aastal oluliselt halveneda, hoiatab Danske nii Eesti kui Läti valitsust.

Ukrainas on ebajärjekindel majanduspoliitika, poliitiline ebastabiilsus ning torm rahvusvahelistel finantsturgudel loonud "ohtliku kombinatsiooni". Täna saabub riiki IMFi delegatsioon. "Fondi abist võib saada see ankur, mis osad probleemid lahendada aitaks," leiab Danske, prognoosides SKP järsku langust.

Venemaal on Danske hinnangul "suured puhvrid" ja 1998. aasta kriisi kordumist pole karta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt