Padar: ei välista, et läheme reservide kallale

Mariliis Pinn 16. oktoober 2008, 17:41

Rahandusminister Ivari Padar tunnistas täna
riigikogu ees 2009. aasta riigieelarvet tutvustades, et kulusid rohkem kokku
tõmmata ei saa ja kui majanduskasv on oodatust väiksem, tuleb reservid
kasutusele võtta.

„Üleilmsed finantsraputused tabavad praegu riike, mis on meist sadu ja tuhandeid kordi suuremad. Raputuse lained rulluvad börsilt börsile, riigist riiki, mandrilt mandrile suisa üheainsa päeva jooksul. Täna on Eesti majandus languses, aga mitte majanduskriisis,“ võttis Padar luuleliselt majandusolukorra riigikogu ees kokku.

„Tasakaalu planeeritud eelarve eelnõu tähendab seda, et riigi kulude kasvu alandamine samasse rütmi prognoositavate eelarve tuludega on juba tähendanud tulevaks aastaks eelarve kasvu kahandamist sisuliselt poole võrra. Olukorras, kus sisuliselt 3/4 riigi kuludest on fikseeritud, on see väga ränk kärbe – uskuge mind!“ sõnas minister.

„Kui meie majanduskasv jääb järgmisel aastal kasinaks, on ka meie eelarvepoliitika ülesanne tagada, et sellised eelarvelised sektorid nagu meditsiin ja sotsiaalsfäär, haridus ja julgeolek ei langeks kriisi, mis süvendaks ebakindlust veelgi. Meie ülesanne on tagada, et riigi investeeringud ja ka eurotoetused hoiaksid tööhõivet ja kindlustunnet. Tänane eelarveraamistik on see tasakaal, mis on leitud nii normaalse arengu kui võimalike languste tugipunktiks. See tähendab: kui majanduskasv jääb prognoositust madalamaks, on riigi ülesanne mitte tagasi tõmbuda, vaid kasutada jõulisi vahendeid kriisi kiireks ületamiseks, majandustegevuse taastamiseks ja turu elavdamiseks, mis on omakorda tähendab seda, et ei välista olukorda, kus jääme järgmise aasta lõpuks eelarve defitsiiti ning peame puudujääva osa katma varutud reservide arvel,“ lisas ta.

„Vajame eelarvepoliitika kriitilist ümberhindamist. Me vajame eelarvepoliitikat, mis võimaldab kiiremini ja paindlikumalt reageerida muutustele. Täna, nagu olen öelnud, on meie käed sisuliselt seotud kolmveerandi eelarve ulatuses. Meil on vaja süsteemi, mis ei eelda automaatset majanduskasvu, vaid liigub käsikäes majanduskasvuga,“ lisas ta.

Padar möönis, et eelarve on esitatud selle suvise majandusprognoosi pealt, mis rahandusministeerium avalikustas 25. augustil. „Tõsi on see, et 25. augustist saadik on maailmas toimunud väga palju. Terve septembrikuu ja oktoobrikuu on aktiivset tegevust täis. Kusagil käib aktiivne pankade natsionaliseerimine ja kõik sellest tulenev. Aga üks, mis on ka üheselt selge: keegi ei oska ka väga täpselt hinnata, mis järgmise aasta majanduses tegelikult toimuma hakkab. Täiesti võimalik, et tulebki arvestada kas null-majanduskasvuga või isegi miinus-majanduskasvuga, aga igal juhul on minu soovitus tänasel juhul olla selle eelarve menetlemisel stabiilne selle 2,6%-lise majanduskasvu juures. Sest nagu ma ütlesin, et on kaks asja: ma näen selles eelarves väga vähe, praktiliselt ei näegi võimalusi, kust lisakärpeid teha. Ühe aastaga ühte eelarvet totaalselt ära kärpida lihtsalt ei saa. See mõjuks riigile ruineerivalt. Ja teine asi on see, et loomulikult, kui majanduskasv osutub teiseks, kui on prognoositud, siis on selge, et meil on reserve ja võimalusi, et ka kehvemaid olukordi ületada,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2008, 07:22
Otsi:

Ava täpsem otsing