Raudsalu: anonüümse netikommentaatori saab kohtusse kaevata

16. oktoober 2008, 17:25

Delfi juhatuse esimees Andrus Raudsalu
ütles, et anonüümseid netikommentaatoreid on võimalik kohtusse kaevata, kuid
paraku teatakse sellest õigusest vähe.

Raudsalu rääkis Äripäeva seminaril "Meediaõigus – mis maksab hea nimi", et 2006. aasta seadusemuudatuse järgi on võimalik kohtusse minna tundmatu isiku vastu ehk algatada eeltõendamise menetlus.

„Täna on võimalus kommentaari avaldanud väljaandelt nõuda IP-aadresse,“ rääkis Raudsalu. Ta lisas, et vaatamata seaduse muudatusele teatakse sellest õigusest vähe.

Raudsalu tõi näite Leedust, kus on sedasi tabatud pommiähvardaja, kes tegi netikommentaarides ähvardusi. Samuti tuvastati netikommentaatorid „Juudid-ahju“ ja piirivalveohvitseri kaasustes. Raudsalu lisas, et ta ei tea ühtegi juhtumit, mis oleks anonüümsuse taha seisma jäänud.

Advokaadibüroo Ruus, Koch ja Vabamets advokaadi Klen Lausi sõnul on blogide ja internetikommentaaride valdkond on üheselt reguleerimata. "Tänaseni puudub kohtupraktika, kas vastutab väljaanne, kes kommentaari avalikuks tegi, või kommenteerija ise," ütles ta.

Delfi nõukogu esimees Ville Jehe väitis aga, et see valdkond on reguleeritud. "Kuid küsimus on selles, kas piisavalt," ütles ta.

Raudsalu rõhutas, et anonüümsuse suhtes tuleb võidelda kasutajate teadmatusega, kuidas oma õigusi kaitsta. Samas peaks võitlema ka kasutajate tolerantsiga sedauserikkumiste suhtes ning teenuseosutajatega, kes ei jälgi iseregulatsiooni mehhanisme. „Teenuseosutajad, eriti väiksemad tegijad, peaks enda virtuaalses ruumis korda looma," rääkis Raudsalu.

Samas möönis Raudsalu, et kokkuvõttes taandub see kodanikuühiskonna kasvamise küsimusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. October 2008, 09:35
Otsi:

Ava täpsem otsing