Veskimägi: suvi läbi ei tehtud mitte midagi!

16. oktoober 2008, 18:50

Riigikogu liikme Taavi Veskimäe sõnul pole
see ilmselt kellelegi üllatuseks enam, et 2009. aasta eelarve defitsiiti läheb
ning kuna suvi läbi ei tehtud ses osas mitte mingisugust tööd, siis on selge, et
nii lühikese ajaga keerulistes oludes eelarvet kokku ei pane.

„Terve suvi lasti raisku ja ei tegeletud sellega, et leida reaalseid struktuurseid lahendusi eelarve kulustruktuuri muutusteks. Tegelikult on selge, et sellise eelarve kulustruktuuriga 2010. aastal eelarvet kokku ei pane. Vaja on struktuurseid reforme - tervishoid, haridus, sotstoetused, halduskorraldus. Alates regionaalhaldusest ja lõpetades riigihalduse endaga. Ja neid reforme ülejala juba ei tee," polnud Veskimäele tänane rahandusminister Ivari Padari avaldus riigikogus, et 2009. aasta eelarve läheb defitsiiti, väga suureks üllatuseks.

Juba augusti kuus, kui rahandusministeerium ütles, et ta võtab aluseks majandusprognoosi, mis näitab 2,6% majanduskasvu, siis oli Veskimäe sõnul selge, et see majandusprognoos on jätkuvalt, nii nagu rahandusministeeriumi viimased prognoosid, ülioptimistlik juba tollase maailmamajanduse konjuktuuri jälgides. "Eeldus, mille pealt rahandusministeerium hakkas augustis eelarvet koostama, olgem ausad, kuni augustini ei tegelenud eelarvega keegi, kuu ajaga nii keerulistes oludes ongi eelarvet pea võimatu kokku panna," märkis poliitik

Kuna meil on koalitsioonivalitsus, siis kindlasti koalitsioon ei lähe Veskimäe sõnul enda valitsusele läbi eelarve ulatuslike ümbertegemiste umbusaldust avaldama. Tema sõnul võib sellest vaid unistada, et eelarve tehakse ringi. Praktilises elus pole riigikogul Veskimäe sõnul aga ei suutlikkust ega võimekust riigieelarvet ringi teha.

Veskimäe sõnul on praeguse eelarve suurimateks õhukohtadeks esiteks majandusprognoos, mis on eelarve aluseks, kuid pole ei täna, ega olnud ka tollel hetkel tulude osas adekvaatne. "Teiseks, viimase kuuga, kui valitsus eelarvega tegeles, siis ei tegeletud mitte riigieelarve tulude kokkuhoiuga, vaid riigieelarve uute tulude juurdeleidmisega, kus eelarve maht optimistlikult kasvas. Täiendavad kohad, kus raha leiti, ei kannata aga mingisugust kriitikat. Näiteks omavalitsuste defitsiit, mida vähendati miljardilt 200 miljonile. Kas tõesti keegi ei usu, et kui järgmisel aastal on kohalikud valimised, siis kohalikud omavalitsused suudavad enam tõmmata oma kulusid langevate tulude juures kokku kui riik?" oli Veskimägi rahulolematu.

„Me peame nüüd hoidma pöialt, et me oma defitsiidiga uuel aastal ei kukuks läbi 3% defitsiidi kriteeriumi," lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. October 2008, 22:46
Otsi:

Ava täpsem otsing