16. oktoober 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Armastuse valem

"Armastuse valem" on eelmise sajandi keskpaigas Buenos Aireses elanud juuditari Nina Glucksteini ja populaarse tangolaulja Santelmo armastuslugu, mis tõstab kesksele kohale staarikultuse ja ajakirjanike rolli selles.

Kellele kuulub jumaldatud staar ja tema armastus, kas igavene armastus on olemas ja mis on selle valem - need on ooperi põhiteemad, lisaks tõstatatakse veel hulk küsimusi elust ja armastusest, millele kutsutakse publikut kaasa mõtlema. Süžee võib tunduda naisekesksena, kuid autorite arvates peaks see ka meestele huvi pakkuma.

Helilooja Mari Vihmandi sõnul pani temas ooperiseemne idanema dirigent Paul Mägi, kes juba 1997. aastal ooperi tellis. Kuna tookord polnud ei aega ega sobivat ainest, jäi see tellimus õhku.

Umbes viis aastat hiljem nägi Mari Vihmand Saksamaal ühes telesaates esinemas kirjanik Esther Vilarit, kelle loomingu vastu tal suurem huvi tekkis. Lugenud läbi Vilari romaani "Nina Glucksteini matemaatika", oli tal kohe selge, et sellest loost saab ooper.

"Juba raamatut lugedes tekkisid mul kujutlused ja muusika hakkas voolama. Kirjutasin seda just nagu mitmekordselt. Kõigepealt mõtlesin meloodiatele, siis hakkasin sinna juurde kõike muud kasvatama," ütleb helilooja.

"Mind paelus ka suhes-tumine muusikaajaloo suurte armastuslugudega. Otsisin vastust küsimusele, kas 21. sajandil on veel võimalik kirjutada üht tõsiseltvõetavat armastuslugu nagu seda on "Tristan ja Isolde" või "Pelléas ja Mélisande". Ma ei kujuta näiteks ette, et keegi võiks avaldada armastust dodekafoonilist meloodikat ja dissoneerivaid kooskõlasid kasutades," lisab ta.

Ooperi dramaturgilise plaani töötas helilooja välja koos tol ajal veel Berliinis lavastajaks õppiva Liis Kollega. Libreto kaasautoriks palus ta kirjanik Maimu Bergi.

Kuigi tegevus toimub Argentinas ja raamat on kirjutatud saksa keeles, langetati ooperi puhul valik eesti keele kasuks. Keeleruumi avardavad hispaaniakeelne proloog ja epiloog ning mõni inglis- ja ladinakeelne kommentaar.

Helilooja Mari Vihmand rõhutab: "See, et Chucho Santelmo oli tangolaulja, on minu jaoks teisejärgulise tähtsusega. Sama hästi oleks ta võinud olla kas Georg Ots või Jaak Joala. Seepärast ma ei tahaks väga ootusi üles kütta tangoga, sest mina ei ole mingi tangohelilooja. Mind huvitasid muud küsimused: eelkõige naise armastuse, armastuse püsimajäämise lugu ning ajakirjanduse ja avaliku arvamuse suhe avaliku elu tegelaste eraeluga."

Ka lavastaja Liis Kolle toonitab, et tähtis pole niivõrd kohaliku koloriidi esilemanamine, vaid sügavad kired ja see meeletu, võib-olla ladinaameerikalik jõud ja andumus, millega inimesed nendele kirgedele pühenduvad. Tango kõlab ooperis varjatuna, seda on esimesel pilgul võib-olla isegi raske tuvastada.

Aga tango on tegelikult olemas kogu selles atmosfääris ja Brasiiliast pärit koreograafi Ana Mondini abiga ka liikumises.

Lavale toovad ooperi muusikaline juht Arvo Volmer, lavastaja Liis Kolle ja kunstnik Ann Lumiste.

Peaosades on Helen Lokuta (Nina), Rene Soom (Santelmo), Riina Airenne (Roberta), Angelika Mikk, Janne Ševtšenko või Kristina Vähi, Juuli Lill, Andres Köster ja Priit Volmer (ajakirjanikud). Kaastegevad on Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester ja ooperikoor, tantsusolistid, tsirkuseartistid ja akordionimängija Jaak Lutsoja.

"Nina roll on minu jaoks tõeline pärl - täiesti uus suundumus, uus mõtlemisstiil, ei meenuta ühtegi teist kangelast, keda olen varem laulnud," ütleb peaosaline Helen Lokuta.

"Muusikaliselt on ooper keeruline, teistsuguse helikeelega, nõuab aega ja süvenemist. Aga muusika on väga ilus!" lisab ta.

Helilooja Mari Vihmand on pidevalt lavastusproovides osalenud ning on põnevil: "Meil on väga kaunis armastajapaar - ja see on suur õnn!"

Ooperi aluseks olevast romaanist on Prantsusmaal, Saksamaal ja Hispaanias saanud kultusromaan, nüüd ilmub teos kirjastuses "Varrak" ka eesti keeles helilooja Mari Vihmandi tõlkes.

Ooperi- ja raamatuesitlus toimub 18. oktoobril kell 17 Rahvusooper Estonia talveaias. Kohal on ka romaani autor Esther Vilar.

Autor: Kersti Inno

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt