Anne Oja • 19. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Algas Rüütmanni firma pankrotisaaga

SEB korraldas mullu TR Majade võlakirjaemissiooni, võlakirju ostsid Sampo, Hansa ja SEB pensionifondid. Mais pahandasid kaks esimest, et SEB kui võlakirjaemissiooni tagatisagent oleks pidanud takistama võlakirjade tagatisvara mahamüümist.

TR Majade võlakirju paisati aasta eest müüki 150 miljoni krooni eest, kolme Eesti juhtiva panga teise samba pensionifondid investeerisid neisse 45 miljonit krooni oma klientide raha. Kevadel kritiseerisid nii Hansa kui ka Sampo fondijuhid SEB-d, kuna kaheldi SEB käitumise õiguspärasuses - SEB lasi tagatisagendina Rüütmannil müüa võlakirjade tagatise, olles ise samal ajal ka TR Majade suur võlausaldaja. Äripäev uuris, mida rahast ilmajäämisel ette võetakse.

"See investeering on meie fondides juba suvel maha kantud," kommenteeris Swedbanki pressiesindaja, "võlakirjaomanike huvide esindamisega tegeleb tagatisagent SEB, tema tegevust me ei kommenteeri."

Sampo fondide juht Aari Stalde tunnistas, et Sampos on arutatud, mida edasi teha, kui pank oma investeeritud rahast peaks ilma jääma - kas tuleks kohtutee jalge alla võtta või mitte

"Konkreetseid samme pole astutud," lausus Stalde, mööndes, et protsess tuleb ilmselt pikaajaline ja juhtumil on kümmekond erinevat stsenaariumi. "Praegu on need kõik vaid spekulatsioon."

SEB oli protsessis nii emissiooni korraldaja, Kommest Auto suurkreeditor, SEB Enskilda näol finantsnõustaja kui ka SEB Fondide näol investor.

"SEB kõik üksused tegutsevad autonoomselt ja kliendi huvidest lähtuvalt," teatas SEB suhtekorraldaja mais. "Suurte finantsasutuste puhul on kõige olulisem tagada finantseerimisotsuste ning nõustamiste objektiivsus."

Kõikides oma hädades panku süüdistav Rüütmann ise nõuab aga oma kauaaegse äripartneri Urmas Põllu pankrotti.

Varasemast on teada, et Rüütmann kasutas võlakirjaemissioonilt hangitud raha Kommest Auto tagasiostuks, kuid sattus makseraskustesse.

Rüütmann varjas oma äride tegelikku seisu kaua, kuid asi läks suure kella külge, kui TR Majade tütarfirma pidi Rakvere uue kaubanduskeskuse valmimise nimel müüma Põhjakeskuse kinnistud.

Kobe Invetsmentsi partnerid Veljo Kuusk ja Kaire Kopli tunnistasid aripaev.ee-le, et pangad keeldusid Rüütmanni äriprojektide finantseerimisest juba mullu detsembris. Algselt lootis Rüütmann lunastada TR Majade võlakirjad Põhjakeskuse müügist.

Kinnistute omandamise käigus maksis Kobe Investments kinni rohkem 20 miljonit krooni Põllu laene.

Septembris teatas Rüütmann, et arestis aasta alguses müüdud Põhjakeskuse kinnistud ja nõuab seda endale. Samas oli Põhjakeskuse kinnistutele seatud käsutamise keelumärge Renaldo Investi kasuks, mille omanik on Martin Sillandi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt