Kertu Ruus • 19. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kuu pärast saab USAsse sõita viisata

Bush tõi oma kõnes esile, et kuigi ameeriklased ise saavad praegu Eestisse ja teistesse äsja viisavabadusprogrammiga liitunud riikidesse reisida ilma viisat taotlemata, pole meile seni samu privileege vastu pakutud.

"Aastaid on nende riikide juhid mulle selgitanud, kui tüütu on nende kodanikel seista järjekordades ja maksta viisalõivusid, et tulla USAsse puhkusele, ärireisile või külastada oma peresid," rääkis Bush.

Ta meenutas, kuidas USA liitlased juhtisid tema tähelepanu sellele, kui ebaõiglane on, et osade riikide inimesed peavad hüppama Ameerika külastamiseks läbi bürokraatiarõngaste, millest teised liitlased saavad mööda astuda.

"Ütlesin neile, et olen nendega nõus," lisas Bush.

Eesti suursaadik USAs Väino Reinart, kes koos teiste rõõmsate suursaadikutega Bushi kõne ajal presidendi selja taga seisis, märkis, et Eesti jaoks toodi kuupäev isegi ettepoole, kui algselt plaanis.

"Mul on häid sõpru, kes on mulle öelnud, et nemad enne USAsse ei tule, kui meile antakse viisavabadus," märkis Reinart pärast tseremooniat Eesti saatkonnas antud intervjuus.

Ärireisijate kohta lisas Reinart, et ilmselt on enamikel pidevalt äriasjus USAd külastavatel Eesti ettevõtjatel pikaajaline mitmekordne USA viisa olemas, kuid kahtlemata on hea uudis, et neid enam taotlema ei pea.

Põhilised kriteeriumid, mis Eestil tuli programmiga liitumiseks täita, olid viisadest keeldumise protsendi jäämine 10 protsendi piiresse, biomeetriliste passide ja elektrooniline registreerimise kasutuselevõtt ning samuti tõsiste kuritegude ennetamise leping, millele siseminister Jüri Pihl ja justiitsminister Rein Lang kirjutasid Washingtonis alla paari nädala eest.

Kui Eesti hakkab viisavabaduse süsteemi kuritarvitama, võib meilt viisavabaduse uuesti ka ära võtta, sest USA jälgib reeglite täitmist. Üheks kriitiliseks kohaks on näiteks sissesõiduloast keeldumise protsent: kui inimesed, kellele on antud sissesõidukeeld, siiski kangekaelselt külastust taotlevad, halvendab see meie näitajaid. Samuti võib meil tekkida probleeme siis, kui paljud Eesti kodanikud otsustavad USAsse illegaalselt elama jääda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt