Metallivaht päästab elusid

20. oktoober 2008, 23:10

Oma kaalu kohta ülitugev metallivaht võib
peagi saada oluliseks komponendiks paljudes igapäevaselt kasutust leidvates
seadmetes.

Materjali loonud Põhja-Carolina osariigi ülikooli professori Afsaneh Rabiei sõnul on tema leiutisest abi peamiselt mitmesugustes ohutust suurendavates seadmetes.

Rabiei loodud materjal pole esimene metallivaht, kuid see on senistest tugevam. Seniste vahtude nõrgaks kohaks oli Rabiei sõnul peamiselt vahu sees olevate tühemike erinev suurus. Rabiei vahu puhul on aga tühimikud standardse suurusega, mis eemaldab ohu, et materjal on sisemiste struktuurivigade tõttu nõrgem kui võiks, kirjutas LiveScience.

Rabiei on keerukate materjalide uurimisega tegelenud juba kakskümmend aastat. Tema karjäär algas Teherani ülikoolis 1986. aastal. Doktorikraadi kaitses ta 1997. aastal Tokyo ülikoolis. Metallivahtudega hakkas aga tegelema Harvardi ülikoolis järeldoktorantuuris.

Viis aastat sihikindlat tööd on viinud ta lõpuks sihile. Ta on loonud materjali, millel on head eeldused leida endale koht näiteks autode ohutuse suurendajana. Rabiei toob näite katsest, mille ta tegi metallivahust ja täisterasest plaadiga. Kui vaht tugeva löögiga purustada, siis jääb selle all olev metallalus deformeerumata. Teras aga annab löögi alusele lihtsalt edasi ega kaitse seda seetõttu üldse.

Kuna vaht on täismetallist kolm korda kergem, siis on lihtne näha, et autotootjad peaksid selle vastu suurt huvi tundma. Seega täidaks Rabiei materjal korraga kahte eesmärki: suurendaks ohutust ning aitaks kütust kokku hoida. ”See materjal on seni loodud metallivahtudeks kõige kõrgema tugevuse ja tiheduse suhtega,” ütles Rabiei.

Rabiei sõnul näeb ta materjalile palju võimalikke rakendusi. Näiteks lennukid, paadid ja ehitised, mis esitavad materjali tugevusele kõrgeid nõudeid, kuid peavad samas olema võimalikult kerged.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. October 2008, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing