Mustvalge teleri põlvkond vaatab mustvalgeid unenägusid

20. oktoober 2008, 22:51

Kas te näete mustvalgeid unenägusid? Kui
jah, siis suure tõenäosusega vaatasite lapsepõlves mustvalget telerit.

Nimelt leidis värske uurimus, et lapsepõlves saadud telerivaatamise kogemused mõjutavad unenägude värve.

Alla 25-aastased näevad peaaegu kõik värvilisi unenägusid, samas vaatavad tuhanded üle 55-aastased inimesed und ka praegu tihtipeale mustvalgena.

Dundee ülikooli psühholoogiatudeng Eva Murzyn, kes sellise uuringu tegi, püstitab hüpoteesi, et lapsepõlves on mingi kriitiline periood, mil vaadatud filmidel on oluline mõju sellele, millised unenäod tekivad.

„Veelgi huvitavam on see, et enne mustvalge televisiooni sündi kogutud andmed viitavad, et inimesed nägid siis värvilisi unenägusid,“ lisas ta.

1915. aastast kuni 1950ndateni tehtud uuringud viitavad, et enamus unenägusid on mustvalged, muutus tuli Suurbritannias 1960. aastatel ning sealt edasi sisaldab 83 protsenti unenägusid värve.

Samal ajal toimus üleminek mustvalgetelt filmidelt ja telesaadetelt värvilistele ning seega viitab see, kuidas saated ja filmid mõjutavad inimeste und.

Unenäouuringud on alati olnud mõnevõrra vastukäivad ning seetõttu on teadlased hoidunud selgetest järeldustest.

Kuid nüüd on Murzyn veendunud, et ta on leidnud kindla seose. Ta vaatas üle varasemad uuringud ning lasi küsitlusele vastata rohkem kui kuuekümnel inimesel, kellest pooled olid üle 55. ja teine pool alla 25. aasta vanad.

Küsitlustes pidid inimesed rääkima oma unenägude värvi kohta ning lapsepõlvekogemustest seoses teleri ja kinoga. Seejärel tegid uuritavad igal hommikul oma päevikusse märkmeid oma unenägude kohta.

Ainult 4,4 protsenti alla 25-aastastest vaatasid öösi mustvalgeid unenägusid. Ka nende 55-aastaste seas, kes olid lapsepõlves näinud värvilisi filme või telesaateid, oli mustvalgete unenägude nägijaid üsna vähe – 7,3 protsenti.

Seevastu need, kellel lapsepõlves puutus kokkupuude värvifilmide ja värviliste telesaadetega näevad neljandiku unedest mustvalges formaadis.

Murzyn ütles New Scientistile, et kuigi telerit või filme vaadates kulutasid need inimesed päevas kõigest mõne tunni, oli nende tähelepanu ja emotsionaalsus sel ajal kõrgenenud, seetõttu jäi sellest nende mällu sügavam jälg.

“Määrav on iga 3. ja 10. eluaasta vahel, mil tekib võime näha unenägusid,” lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2008, 11:56
Otsi:

Ava täpsem otsing