Rootsi riik toetab panku 1,5 triljoniga

20. oktoober 2008, 11:53

Rootsi valitsuse kriisiplaan Rootsi pankade
toetamiseks näeb ette laenude garanteerimist kuni 1,500 triljoni Rootsi krooni
ulatuses.

Lisaks loob valitsus stabiilsusfondi hätta sattunud pankade päästmiseks, vahendab Rootsi majanduslehe Dagens Industri võrguportaal.

„Rootsi olukorda hinnates on oluline rõhutada, et me võtame abinõud tarvitusele, kuid et oht ei ole veel möödas,“ ütles rahandusminister Anders Borg.

Pankade laenude tagamiseks näeb Rootsi valitsus ette kuni 1,5 triljonit Rootsi krooni. Garantii kasutamine on pankadele vabatahtlik ning selle eest tuleb riigile maksta. Lisaks paneb riik sellisel juhul paika pangajuhtide palkade ja boonuste ülempiiri. Mingeid piiranguid dividendide maksmisele nagu näiteks Taanis Rootsi valitsuse abipakett ette ei näe.

Summad, mis pankadel riigi garantii eest maksta tuleb, „ei ole väikesed“, ütles Anders Borg, kes usub sellest hoolimata, et enamus panku paketiga liitub. „Me leevendame nende olukorda. Rootsi pangad on likviidsusega keerulises seisus,“ ütles Borg.

Lisaks näeb Rootsi valitsus parlamendile esitatud plaanis ette stabiilsusfondi loomise, millest aidata neid panku, mille võivad tekkida suuremad probleemid. Esimeses etapis eraldab Rootsi valitsus sinna fondi 15 miljardit Rootsi krooni. Lisaks tuleb kõigil laenuasutustel maksta kohustuslikku nn stabiilsusmaksu. Kui fondi on vaja kasutada, toimub see nii, et Rootsi valitsus ostab pankades hääleõiguslikke aktsiaid.

Täpsemad detailid - näiteks mis garantii kasutamine pankadele maksma läheb, selguvad 28. oktoobril.

„See on väga ambitsioonikas garantiiprogramm, mis leevendab närvilisust nii pangandus- kui rahaturgudel,“ ütles di.se-le SEB peaanalüütik Henrik Mitelman. „See muudab pankadel refinantseerimise lähemal poolaastal lihtsamaks.“

Garantiiprogrammi tuleb pigem vaadata kui psühholoogilist signaali, ütles Mitelman. „See on tohutult suur raha, 50% Rootsi SKPst,“ ütles ta.

"Hea, et see pakett tuleb. Ma arvan et on oluline, et igast maailma nurgast tuleksid nii poliitikutelt kui keskpankadelt signaalid, et tehakse kõik, mis võimalik. Kuna sarnaseid abinõusid on rakendanud ka teised maailma riigid ei ole ootamatu, et pankade abipaketiga tuleb välja ka Rootsi riik,“ ütles Nordea peaanalüütik Annika Winsth agentuurile TT. „Usun, et turg võtab selle hästi vastu. Garanteeritud on ju väga suured summad ning abi tuleb laial rindel, see tähendab see on kättesaadav paljudele,“ jätkas ta.

Küsimusele, kas olukord nüüd stabiliseerub, vastas Winsth, et ei või unustada, et tegemist on globaalse probleemiga. „Oluline on, et teeksime Rootsis õigeid asju, kuid sõltume ka muust maailmast. Stabiilsuspakett on samas oluline signaal, et Rootsi valitsus ja muud asjasse puutuvad ametiasutused teevad kõik endast oleneva. Signaal eelkõige sellest, et stabiilsus Rootsi turul kasvab,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. October 2009, 14:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing