Saaremaa võib saada Eesti esimese geopargi

20. oktoober 2008, 09:13

Saaremaa omavalitsuste liit taotleb
Keskkonnainvesteeringute Keskuselt toetust Saaremaa geopargi maakondliku
kontseptsiooni koostamiseks. Eesti Geoloogiakeskuses aasta tagasi valminud
uurimus soovitab Saaremaad esitleda kui Silurimaad.

"Kui me räägime geopargist kui ühest võimalikust maakonna turismitootest, siis tuleb selgeks saada, mida siin teha või näidata ja kus võiks olla geopargi keskus," põhjendas SOLi büroo direktor Jüri Pärtel KIK-le taotluse esitamist.

Pärast seda, kui 2005. aastal valiti Saaremaa Eesti kõige perspektiivikamaks piirkonnaks, kus võiks luua Euroopa geoparkide võrgustiku (EGV) ja UNESCO poolt tunnustust leidva geopargi, esitas Eesti Geoloogiakeskus KIK-le projekti Saaremaa geopargi geoloogilise visiooni väljatöötamiseks, kirjutas Oma Saar. Selle tulemusel valmis 2007. aasta lõpus uurimus “Eeltöö geopargi rajamiseks Eestis”.

Uuring tõdeb, et Saaremaal on head võimalused moodustada UNESCO poolt tunnustatud geopark. Seda kinnitab ka kolmel rahvusvahelisel foorumil saadud hea vastukaja.

Uurimuse hinnangul võiks loodav geopark kanda nimetust Saaremaa – Silurimaa geopark. 443 miljonit aastat tagasi alanud ja umbes 27 miljonit aastat kestnud Siluri ajastu olulised sündmused toimusid just Baltika ürgmandril, millel Eesti ala asus ja mille jäänukil me tänaselgi päeval asume. Siluri ajastul põrkasid kokku Laurentia (Põhja-Ameerika) ja Baltika (Põhja-Euroopa) manner.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2008, 16:58
Otsi:

Ava täpsem otsing