Savisaar: ebanormaalne, et Eesti panku kontrollivad välispangad

20. oktoober 2008, 15:37

Keskerakonna liider Edgar Savisaar leiab,
et panganduses tuleb läbi vaadata Eestis riigi osalusega kommertspanga asutamise
küsimus.

Tallinna linnapea Edgar Savisaar esines täna Suurettevõtjate Assotsiatsiooni korraldatud lõunasöögil ettekandega „Kui ma oleksin peaminister, mida ma teeksin teisiti”, teatas Raepress.

Savisaare sõnul tuleks esimese sammuna lõpetada mäng, nagu oleks Eesti ainuke ja kõige tähtsam probleem eelarve iga hinna eest tasakaalu viimine. „Tuleb tunnistada, et Eesti peamine probleem on mitmetahuline kriis, millesse Eesti on osalt enda tegevuse, osalt tegevusetuse ja osalt ka maailmas toimuva mõjul sattunud,“ sõnas Savisaar. „Tuleb hakata rääkima asjadest ja asjatundjatega ning lõpetada läbipõlenud loosungitega vehkimine. Tuleb ausalt tunnistada, et Eesti on alles sisenemas majanduskriisi, et hüpoteegid alles lähevad käiku ja senise majanduspoliitika raames lahendusi sellele kriisile ei ole,“ märkis linnapea.

Poliitik rõhutas, et viimaste kuudega on maailma majanduspoliitika täiesti muutunud: natsionaliseeritakse pankasid, riigid sekkuvad mistahes elutähtsate majandussektorite tegevusse neid ühel või teisel moel toetades ja pole näha, et selline tegevus lõpeks. "Müüt turu imelisest toimest on purunenud ja riigid püüavad koos ettevõtjatega teha kõike, et finantskriisile järgnenud majanduskriisis ellu jääda. Reaganoomika aeg on läbi,“ nentis Savisaar.

Savisaare sõnul sõltub Eesti kriisist väljatoomine Eesti majanduse ekspordivõimest. „Ekspordivõime toetamine, sellele igakülgne kaasaaitamine on Eestile absoluutne prioriteet. Kui me tahame oma majanduskasvu taastada kasvõi 5 -6% tasemele olukorras, kus laenukraanid Eestile möödunud ulatuses enam kunagi ei avane, on vaja suurendada Eesti netoeksporti umbes 20 miljardi krooni võrra,“ ütles Savisaar.

Linnapea tunnistas, et Tallinna läbivad teed, tööstuspiirkondi ja sadamaid ühendavad teed on suurematest projektidest huvitatud investoritele erilise tähtsusega. „Tuleb lõpetada rumal jutt, et kuna Eestis on Tallinna linn ja valitsus vaenujalal, siis peab see nii jäämagi. Tallinna osa Eesti majanduses on üle poole ja koos oma tagamaaga, Suur-Tallinnaga peaaegu kolmveerand. Ainult siin on Eestis võimalik selline ressursside kontsentratsioon, et teha midagi maailma või isegi Läänemere piirkonnas nähtavat. Riik peab koos Tallinnaga linna magistraalid ja nende ristmikud valmis ehitama. See on ekspordiprogrammi lahutamatu osa ja mitte kallim kui Saaremaa püsiühendus.

Ehitussfääris on keskerakondlase sõnul vaja kahte asja: esiteks säilitada kriisi ajaks ehitusfirmadele riigi või riigi poolt toetatud tellimustega ellujäämiseks ja võimaluse tekkimise korral ka majanduse taas käimatõmbamiseks vajalik nõudlus. Teiseks, vältimaks ehitusturu kokkuvarisemist ähvardavate pankrottide tõttu tuleb käivitada lääneriikide eeskujul riiklik hüpoteekide ajutise garanteerimise süsteem.

On vaja välja arendada põhimõtted, mille alusel saaks riik tugevdada raskustesse sattunud oluliste ettevõtete aktsiakapitali, lisas ta.

"Panganduses tuleb läbi vaadata küsimus riigi osalusega kommertspanga asutamisest Eestis. Ei ole normaalne, kui Eesti pangandust kontrollivad 100% välispangad. Peaministri suhtumine nendesse asjadesse on olnud vastutustundetult ükskõikne – meil justkui muresid ei ole, las Rootsi vastustab ja muretseb, meie usaldame jätkuvalt Rootsi pangandussüsteemi,“ sõnas Savisaar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2008, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing