Romet Kreek • 20. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kas järgmisena kukub Ungari?

Kõuekärgatusega kokku kukkunud Islandi krooni järel on valuutakursi muutustele panustajate päevad täidetud - mis võiks veel ära kukkuda? Näib, et spekulandid on Islandile järgmise kukkuja juba ära otsustanud - Ungari. Aga vahetevahel ka eksitakse.

Kui vaadata Ungarit pikema aja jooksul, siis on seal maal leidnud ikka huvitavaid ettevõtteid, mille aktsiad osta.

Samal ajal on pikka aega valitsenud negatiivne üldmajanduslik pilt. Nüüd on see pilt muutnud süsimustaks. Ilu on vaataja silmades.

Ungari üheks probleemiks on valitsuse tegevus - eelarve on krooniliselt defitsiidis. Puudujäägi katmiseks lastakse välja võlakirju. Teiseks probleemiks on välismaalt ja valuutas laenude võtmine ehk sõltuvus välisrahast.

Ungari kodumajapidamised ja ettevõtted on hoogsalt laenu võtnud.

Tüüpiliselt on eelistatud madalama intressiga valuutas laenu võtmist forindis finantseerimisele. Ja jutt ei käi sugugi eurodes laenu võtmisest eluasemete ostuks, vaid valuutalaenud on läinud hästi kaubaks ja tarbimislaenudeks. Menukad on olnud ka Jaapani jeen ja Šveitsi frank.

Ungari pangad on käitunud sarnaselt Eestile - kõik hoiused on ammu välja laenatud. Kuid see pole laenurallit peatanud - puuduolev raha on leitud võlakirju välja lastes ja välismaalt laenates.

Nüüd on ajad kehvemad. Ungari aktsiaturg on sarnaselt muule maailmale drastiliselt kukkunud. Ungari valitsuse võlakirjade hinnad on järsult kukkunud - see turg külmus läinud nädalal, keskpank üritab sulatada jääd.

Ungari forint on järsult kukkunud - need, kes on kasutanud forindis sissetulekuid valuutas laenude tagasimaksmiseks, näevad, kuidas sissetulekutest kasvav osa läheb laenude teenindamiseks.

Valitsus kiskleb opositsiooniga - tuleva aasta riigieelarve loodetakse kokku saada alles detsembris.

Valitsus ütles, et nende esimene prioriteet on finantssüsteemi stabiilsus. Selle saavutamiseks tuleb kiiremini kärpida eelarvedefitsiiti. Majandusele tähendab see, et maksukärpeid ei tule, kuniks majandus ei kasva taas vähemalt 3-4 protsenti aastas.

Ungari rahandusminister kärpis tuleva aasta majanduskasvuprognoosi varasemalt kolmelt protsendilt 1,2 protsendile. Opositsioon nõuab aga maksukärbetega edasiminekut - saavutamaks kiiremat majanduskasvu.

Reitinguagentuurid on juba Ungari riigireitingu väljavaadete kallal käinud. Ungari valuutareserv moodustas 17,5 miljardit eurot, millega saaks katta vähem kui kolme kuu riigi impordivajaduse. Euroopa Keskpank tegi tavatu sammu ja teatas, et nad on valmis abistama Ungari keskpanka kuni viie miljardi euroga. Samuti on IMFi tihedasti täis kalendris kirjas ka Ungari assisteerimine. Ungari aga otsustas hoida Euroopa Keskpanga püssirohu kuivana, mitte kasutada seda lahingus enne, kui päris põrgu on lahti.

Ja muide - ega Ungari ei pruugigi järgmine olla - vahest kukub Ukraina enne?

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt