Soome tuumareaktor on graafikust maas

Sirje Rank 21. oktoober 2008, 00:00

Põhjala elektritarbijaile tähendab see kopsakat lisaarvet, reaktorit ehitavale Prantsuse firmale Areva aga suurt lisakulu ja kahju firma mainele. Soome reaktor on kavandatud Areva uue kolmanda põlvkonna EPR-tüüpi reaktori näidisprojektiks.

"Ehituse kiirendamiseks on küll tehtud omajagu, kuid ikka on ette tulnud uusi viivitusi, mistõttu reaktor hakkab tööle ehk alles 2012. aastal," tunnistas Teollisuuden Voima (TVO) projektijuht Jouni Silvennoinen Soome meedias.

Tööliste hulka on kahekordistatud 4000-le ning platsil käib vahetustega töö kuuel päeval nädalas.

Eilne Kauppalehti kirjutas, et reaktori viibimisest võib Soome ja Põhjala elektritarbijatele tulla kopsakas lisaarve. 3 miljardit eurot, kui reaktori valmimine lükkub edasi kaks ja pool aastat, arvutas läinud sügisel Soome suurte elektritarbijate huve esindav Elfi Oy.

Aluseks võeti Soome tehnoloogiauuringute keskuse VTT arvutused 1000 MW merekaabli kohta - kuidas sellise koguse importelektri lisandumine mõjutab hinda Põhjala elektriturul.

Nüüd riskib Olkiluoto projekt veelgi viibida, mistõttu tuleb arvele otsa veel sadu miljoneid, sest odav tuumaenergia ei jõua turule, kirjutab leht. Pole välistatud, et tippkoormuse ajal tuleb isegi energiatarbimist piirata.

Valmides katab 1600 MW reaktor 13 protsenti Soome elektritarbest.

Areva süüdistab omakorda tellijat, kellel on kooskõlastuste saamine võtnud lepingus lubatust oluliselt kauem aega. Lisaks tahavad soomlased kooskõlastust enam kui 100 000 dokumendile, mis erineb Prantsuse praktikast ning aeglustab projekti käiku, ütles Areva poolt projekti juhtiv Philippe Knoche.

Algselt planeeritud 3 miljardi euro suurust eelarvet ületavad projekti kulud juba enam kui 25 protsendi võrra.

TVO andis läinud nädalal teada, et ei kavatse aidata Areval lisakulusid katta. Sõlmitud sai n-ö võtmed kätte kokkulepe maksumusega 3 miljardit eurot ja sellest TVO ka lähtub.

Olkiluoto on esimene uus tuumareaktor Euroopas pärast Tšernobõli tuumajaamas 1986. aastal toimunud plahvatust. Tegemist on maailma võimsaima reaktori ehitamisega, mis on uue tehnoloogia tõttu turvalisem ja vähemate jäätmetega. Vähemalt neli sarnast reaktorit tahab ehitada Suurbritannia, kus Prantsuse EDF ostis läinud kuul suurima tuumaenergia tootja British Energy. Hiinaga on sõlmitud leping kahe reaktori tarnimiseks.

Areva loodab oma tehnoloogiale olulist rolli nii tuumaenergeetika uuestisünnil Euroopas kui ka kogu maailmas. Maailmas kavandamisel olevast 400 uuest reaktorist loodab Areva saada kolmandiku tellimustest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing