Sirje Rank • 21. oktoober 2008
Jaga lugu:

Venemaa, Iraan ja Katar loovad koostöö tõhustamiseks gaasitroika

"Otsustasime luua tehnilise komitee ning üks selle missioone on projektide läbivaatamine, mida on võimalik kolmepoolselt rakendada," ütles Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller, kes kohtus eile Teheranis Iraani naftaministri Gholamhossein Nozari ja Katari naftaministri Abdullah bin Hamad al-Attiyahiga. "Võib öelda, et eile loodi kaalukas gaasitroika," jätkas ta.

Iraani naftaministri formuleeringus sündis eile konsensus gaasi-OPECi loomiseks. "Tegime olulisi otsuseid," ütles Nozari. "Gaasi-OPECi loomise järele on olemas nõudmine ning ka konsensus selle sammu astumiseks," ütles ta.

Euroopa ja USA on hoiatanud taolise liidu eest, mis võib õõnestada maailma energiajulgeolekut ning luua võimalused gaasi hinnaga manipuleerida. Iraan näiteks tahaks kujundada selle foorumi rohkem OPECi-laadseks organisatsiooniks.

"Kui jumal tahab, siis kinnitatakse järgmisel gaasi eksportivate riikide kohtumisel organisatsiooni loomine," ütles Katari energiaminister Abdullah al-Attiyah.

Venemaa, mis on suurim gaasi eksportija maailmas, on korduvalt mõista andnud oma huvi luua ka gaasi eksportijatest OPECi-laadne grupp, kuhu kuuluksid Iraan, Katar, Venezuela, Nigeeria, Alžeeria, Egiptus, Indoneesia ja Liibüa. Venemaa peaminister Vladimir Putin on gaasi-OPECi ideed nimetanud "huvitavaks", kuid enne on vaja põhjalikku analüüsi, vahendas agentuur Reuters.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas