Pakendijäätmete kogumine muutub selgemaks

Mariliis Pinn 22. oktoober 2008, 18:54

MTÜ Eesti Pakendiringlus (Pakendiringlus)
ja MTÜ Eesti Taaskasutusorganisatsioon (ETO) sõlmisid täna koostööleppe, mis
täiustab pakendite kogumist ja taaskasutamist Eestis.

Hetkel on kahel taaskasutusorganisatsioonil kokku ligi 5000 konteinerit ligi 1500 kogumispunktis üle Eesti. Konteinerite arvu suurendatakse plaanipäraselt, teatasid organisatsioonid..

2009. aastast jõustuvad uued, oluliselt suuremad pakendijäätmete taaskasutuse normid, mille täitmiseks tuleb leida efektiivsemaid lahendusi suurema koguse pakendimassi taaskasutamiseks.

„Taaskasutuse kõrgemad sihtarvud on puhtama keskkonna huvides igati põhjendatud ning nõuete täitmiseks tuleb täiustada kogumissüsteemi ja muuta taaskasutamist efektiivsemaks,“ ütles Pakendiringluse juhatuse esimees Aivo Kangus.

„Lepingu sõlmimist võimaldab seadusemuudatus, mis lubab 1. jaanuarist 2009 teha taaskasutusorganisatsioonidel koostööd tagatisrahata pakendi kogumiskohtade osas,“ ütles ETO tegevdirektor Ahto Hunt.

Kanguse sõnul tähendab taaskasutusorganisatsioonide koostöö tarbijatele suuremat arvu konteinereid ning nende ühtlasemat märgistust.

Hunt lisas, et edaspidi on taaskasutusorganisatsioonidega liitunud kauplustel õigus viidata nii ETO kui ka Pakendiringlusele konteineritele, mis tähendab seda, et tarbijat teavitatakse ka tegelikult lähima konteineri asukohast. Samuti saab elanike teavitustöö selgemad alused.

Hundi sõnul on tänu koostööle omavalitsustel edaspidi lihtsam tellida vajaminevaid avalikke pakendikonteinereid. Taaskasutusorganisatsioonid saavad suurendada konteineriparki tänu teeninduskulude kuluefektiivsemaks muutumisele.

2009. aastast tõusevad pakendimaterjalide taaskasutamise sihtarvud ja erinevalt varasemast pakendiseadusest hakkavad need numbrid sõltuma pakendimaterjali liigist. Kui praegu on kõigi Eesti territooriumile jäänud pakendimaterjalide minimaalseks taaskasutamise sihtarvuks 15 protsenti, siis alates 2009 aastast on see puidul 45, plastpakendil 55, metallpakendil 60 ning paber-ja klaaspakendil 70 protsenti.

Pakendiringlus vastutab hetkel kokku ligi 1800 ettevõtte pakendite kogumise eest. Pakendiringlus andis mullu taaskasutusse ligi 42 000 tonni pakendeid ehk 15 protsenti enam kui nõutud. ETO vastutab hetkel ca 1000 ettevõtte poolt Eesti turule toodud pakendijäätmete taaskasutamise eest. 2007. aastal suunati ETO poolt taaskasutusse ligi 21 000 tonni pakendijäätmeid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 19:18
Otsi:

Ava täpsem otsing