OTP panga kasvulugu on ?seiskumas

Romet Kreek 23. oktoober 2008, 00:00

Hansapanga ülevõtmise järel Ida-Euroopas enimsoositud pangaaktsia OTP Banki käsi on viimasel ajal kehvasti käinud.

Panga kasvulugu näib olevat vähemalt mõneks ajaks peatunud. Veel panga septembris investorite päeval esitatud peamiste pangandusturgude kasvuprognoosid sarnanevad praegu rohkem ulmega.

HSBC analüütikud kärpisid OTP ootusi, kuna panga kõigil olulisematel turgudel on mingi häda küljes. OTP hoiatas, et ei saa enam mõistliku hinnaga kõrge riski ja madala tuluga marginaalseid tegevusi Slovakkias ja Serbias müüa.

Äsja Ungarist saabunud ja ka OTP pangas käinud Avaroni fondijuhi Peter Priisalmi hinnangul on panga üks suuremaid riske Ukraina. Keegi ei oska ennustada, kui suureks võivad kujuneda OTP laenukahjumid, kui grivna kõvasti nõrgeneb.

Pank on viimastel päevadel tegelnud oma aktsiate tagasiostmisega, mis sarnaneb õhust kukkuva noa püüdmisega - raisates selleks üha väärtuslikumaks muutuvat raha. Julgele investorile võib aga aktsia pikaajaliselt head võimalust pakkuda.

Tõenäoliselt on selleks korraks saanud läbi olukord, kus panganduse mahtude kasv ületab mitu korda majanduskasvu numbreid, mis viimastel aastatel on olnud nõrgad.

Kuigi OTP likviidsus on praegu hea, siis järgmistel aastatel refinantseerimisele kuuluvate laenude maht on miljardites eurodes aastas. OTP hindab, et 2009. aastal refinantseerimist vajava ligikaudu 1,8 miljardi euroga saaks pank omavahenditest hakkama, kuid vajaks selleks valuuta svap-turu olemasolu, mis viimastel päevadel on muutunud olematuks.

Omavahenditest refinantseerimine tähendaks aga kasumi kasvu peatumist ning laenude mahud saaksid kasvada väga vähe. Sellises olukorras saaksid tütarfirmad kasvada ainult omavahendite arvel ning Ukrainas on see juba praegu reaalsus.

Kuna Ukrainas väljastab OTP ligikaudu 86% laenudest välisvaluutas, siis on valuuta nõrgenemine Ukrainas tõsine probleem. Panga esindaja ei osanud ennustada, kui suureks võivad kujuneda laenukahjumid, kui grivna nõrgeneb näiteks 30%.

Ka Ungaris karmistas OTP eelmisel nädalal laenupoliitikat, mis panga esindaja sõnade kohaselt vähendab välisvaluutas laenajate arvu praktiliselt nullini. Välisvaluutas väljastatakse laene vaid privaatpanganduse klientidele, võrreldes varasemaga vähendas pank väljastatava laenu osakaalu finantseeritava kinnisvara väärtusest 15-20 protsendipunkti võrra ning intressimäärad kasvasid 2-2,5 protsendipunkti võrra.

Kokkuvõttes võib öelda, et kasumlikkusele avaldavad negatiivset mõju riskiootuste suurenemine, mis on tõstnud finantseerimise hinda ja viib netointressimarginaali alla, kusjuures mahud oluliselt ei kasva.

Ukraina grivna ning Venemaa rubla nõrgenemine avaldavad täiendavat negatiivset mõju. Eraldi riskina tuleb vaadelda panga bilansis olevat goodwilli, mis tütarpankade nõrgenevate tulemuste korral võib olla vajalik vähemalt osaliselt maha kanda.

Sellises olukorras on pigem risk, et järgmisel aastal osutuvad tulemused praegustest turuootustest pigem nõrgemateks, kui et esineks positiivseid üllatusi. Arvestades, et OTP kaupleb nüüd 1,3 korda raamatupidamislikku väärtusesse, millest on maha lahutatud goodwill, siis Avaroni hinnangul on OTP aktsia praegu liiga kallis.

Tulude kasvu vähenemine nõuab reaktsiooni ka kulude osas. Kulude vähendamiseks plaanib pank vähendada töötajate arvu umbes 5% võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing