Sirje Rank • 22. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Sarkozy igatseb Euroopale oma riiklikku investeerimisfondi

Ühtlasi oleks see riikidele hea teenimisvõimalus, kui aktsiad jälle tõusule pööravad, ütles ELi praeguse eesistujariigi Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy teisipäeval Strasbourgis Euroopa Parlamendis.

"Ma ei taha näha, et Euroopa kodanikud ärkavad paari kuu pärast ja avastavad, et Euroopa firmade omanikud on mitte-Euroopa investorid, kes on aktsiaid ostnud võileivahinna eest," ütles Sarkozy. "Võib-olla on praegu hetk, kus luua meie oma riiklikud investeerimisfondid," vahendas Bloomberg.

Euroopa Dow Jones 600 indeks on 2007. aasta juuli tipust kaotanud peaaegu poole oma väärtusest. Langus kulmineerus ajavahemikul 6.-10. oktoobrini, mil indeks kukkus 21 protsenti.

Skeptiline Saksamaa kiitis paar kuud tagasi heaks seaduse, mille eesmärk on kaitsta kodumaiseid ettevõtteid soovimatute ülevõtmiste eest. Nii ei leia Saksamaa nüüd lisameetmete järele vajadust, ütles valitsuse pressiesindaja Ulrich Wilhelm.

Lisaks on Euroopa riikide valitsused lubanud pankadele rahasüstideks ja laenude garanteerimiseks sadu miljardeid eurosid, mis vähendab võimalusi investeerida teiste sektorite ettevõtetesse. "Meil lihtsalt ei ole raha," ütles Commerzbanki peaökonomist Jörg Kraemer. Samuti näib Sarkozy olevat seisukohal, et kõik riiklikud investeerimisfondid on halvad. "Seda arvamust ma ei jaga," ütles Kraemer.

Euroopa Komisjon ei ole algatanud eelnõu piirangute seadmiseks välismaistele riiklikele investeerimisfondidele. Seisukoht on, et piisab n-ö käitumiskoodeksist.

Läinud nädala tippkohtumisel arutati ka võimalikku abi Euroopa autotööstusele. vastuseks USA valitsuse otsusele toetada oma tootjaid 25 miljardi dollari ulatuses sooduslaenudega. Euroopa abi on võimalik ka muudes "võtmesektorites" nagu ehitus, kui see puudutab näiteks energiasäästlike elamute ehitamist, ütles eile Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso detaile täpsustamata.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt