Halveneb, siis paraneb

Liis Kängsepp 23. oktoober 2008, 07:33

Majanduslangus kestab veel umbes 500 päeva,
misjärel peaks algama uus tõusufaas, kus terendab euroga liitumine ning praegu
tootlikkust tõstvate ettevõtjate suuremad kasumid.

Selliselt võiks kokku võtta eile kell 11 avaldatud Eesti Panga prognoosi järgnevaks kaheks aastaks. Majanduse tagasiminekut ennustab keskpank järgmisel aastal kahest lausa viie protsendini, viimane number pessimistliku riskistsenaariumi täitumisel. Positiivse koha pealt ennustab keskpank, et Eestile seni komistuskiviks olnud kõrge inflatsioon taandub 2010. aasta lõpus alla 3%, mis paotab akna euroga liitumiseks.

Järgmine aasta tuleb nii Eesti kui ka maailmamajandusele raskeim ja ellujäämiseks tuleb karmilt ümber vaadata äriplaan, usub ettevõtja Joakim Helenius. "Ei tohi olla midagi püha, tuleb üritada ette vaadata - unustada, millised olid turud varem ja millised on nad praegu." Heleniuse sõnul peaks ettevõte mõtlema, mis toimub sektoris 2010. aastal, olema julge ja innovaatiline, olles valmis firmat kapitaalselt muutma.

"Eesti tuleb majandussurutisest välja esimeste seas," oli Helenius kindel, "ja ettevõtted, kes suudavad end õigesti positsioneerida, võivad võita väga-väga palju. Loodame ise ka võitjate hulgas olla."

Praegu on tema sõnul näha, kuidas ettevõtted alles hakkavad rasketele aegadele reageerima.

Keskpanga president tõdes, et kuigi pisarad on silmis ja adrenaliin laes, on riiklikult siht selge - tööd tuleb hakata tegema euroga liitumise nimel.

Intervjuu Eesti Panga president Andres Lipstokiga

Prognoosist jäi mulje, et meeleolu on nukker. Mis meeleolud teil keskpangas on, pisarad silmis?

Eks me selle prognoosiga kirjeldame situatsiooni, mis Eestis on. Ja kui see olukord on nukram, kui ta oli varasematel aastatel, siis teie järeldus on õige.

Pisarad aga tuleks silmist pühkida, sest kohandumise faasile järgneb tõusufaas ja praegu tuleks kõigil tegeleda sellega, et tõusufaasiks valmis olla. Ehk siis järgmise aasta jooksul teha kõik ettevalmistused ära, et tõusufaasis uuesti maksimaalset tulu teenima hakata.

Mida siis Eesti ettevõtjad peaksid tegema, et tõusufaasist võimalikult palju tulu lõigata?

Eesti ettevõtjad on ka ise oma ühenduste kaasabil sellest kõva häälega rääkinud ja iga ettevõtja eraldi oskab kirjeldada, mis teda ees ootab. Kõrvaltvaatajana oskan mina öelda, et loomulikult turud, eksport - need märksõnad peaksid olema laua peal igal ettevõtjal. Tootlikkus, oma ettevõtmist tuleb just nüüd tootlikumaks teha, sest kui järgmine faas saabub, tuleks selle tootlikkuse pealt hakata tulu teenima.

Loe lisa tänasest Äripäeva ajalehest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. October 2008, 07:33
Otsi:

Ava täpsem otsing