Läätsede kandjaid ähvardab oht pimedaks jääda

23. oktoober 2008, 21:37

Kontaktläätsede kandmine suurendab
oluliselt patogeense protisti põhjustatud infektsiooni ohtu, mis võib halvemal
juhul lõppeda pimedaks jäämisega.

Ajakirjas Journal of Medical Microbiology ilmunud uurimuses demonstreeriti Tenerife saarel elavate läätsekandjate näitel, et väga paljude läätsekandjate silmas elab ohtlik protist nimega Acanthamoeba, kellest tavalise läätsehooldusvedelikuga lahti ei saa, Science Daily.

Protistid ehk algloomad on valdavalt üherakulised rakutuumaga lihtsa ehitusega organismid, kes ei kuulu taimede, loomade ega ka seente hulka. Erinevalt teistest elusorganismide riikidest ei ole protistide riik koostatud ühisest eellasest lähtudes. Pigem on sinna koondatud organismid, keda muudesse kategooriatesse pole suudetud paigutada.

Acanthamoeba on väga levinud protist, kes elab mullas ning magedas vees. Acanthamoeba toitub peamiselt bakteritest ning osad selle protistirühma liikidest võivad põhjustada inimestel ohtlikke infektsioone.

Amööb võib silma sattudes põhjustada väga valuliku keratiidiks nimetatava infektsiooni, mis võib halvemal juhul lõppeda pimedaks jäämisega. 85 protsendil juhtudest tabab see haigus kontaktläätsede kandjaid. Amööbiga võib nakatuda silmade kokkupuutel basseini- või isegi kraaniveega. Läätsede kastmine vette suurendab infektsiooniohtu oluliselt, sest amööbile meeldib elada silma ja läätse vahel.

„Viimase paarikümne aasta jooksul on see haigus muutunud märksa sagedamaks,“ ütles Basilio Valladares Tenerife saarel asuvast La Laguna ülikoolist. „Kui inimesed kastavad läätsed kraanivette, siis nakatuvad läätsed amööbiga kergesti. Ohtlikuks muudab amööbi ka asjaolu, et enamik läätsehooldusvahendeid ei suuda teda hävitada.“

Teadlased uurisid 153 läätsepaari peamiselt Tenerife saarelt ning leidsid, et 65,9 protsenti neist olid nakatunud patogeense Acanthamoebaga. Päevastelt kontaktläätsedelt amööbi ei leitud, küll aga kuu aega kasutatavatelt. Kõige kõrgem oli patogeense amööbi esinemissagedus pikaaegsete läätsede puhul.

Amööbist on võimalik lahti saada. Tema tapmiseks kõlbavad mitmed juba praegu läätsehooldusvahendites kasutatavad kemikaalid, kuid enamasti pole nende kontsentratsioon amööbist jagusaamiseks piisavalt kõrge.

Valladaresi sõnul on nad töötamas välja hooldusvahendit, mis pakuks amööbi vastu tõhusat kaitset. Amööb esineb Kanaari saartel sagedamini kui näiteks Šotimaal. Valladaresi sõnul on põhjuseks ilmselt soojem kliima, mistõttu peavad just lõunapoolsemates piirkondades elavad või reisivad inimesed olema eriti ettevaatlikud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. November 2008, 18:46
Otsi:

Ava täpsem otsing