Pika elu saladus – ole kohusetundlik

23. oktoober 2008, 18:31

Kohusetundlikkus ei aita mitte ainult elus
edasi jõuda, vaid aitab ka elu pikendada, leidis värske uuring.

Mitmeid erinevaid uuringuid võrreldes leidsid teadlased, et inimesed, keda peetakse edukaks – firmajuhid, olümpiasportlased ja riikide tippjuhid elavad keskmiselt neli aastat kauem.

Pika elu saladus peitub nii töökuses kui ka vastutustundlikkuses, kuigi kohusetundliku inimese amet võib olla keskmisest märksa stressirohkem.

Kohusetundlikkuse roll eluea pikendamisel ilmnes 20 varasema uuringu võrdlemises, kus kõrvutati 8900 inimese elustiili ja käitumist selle ajaga, mil nende elu lõppes.

California ülikooli teadlane Howard Friedman analüüsis tulemusi kohusetunnet määratleval psühholoogilisel skaalal, mis vaatles järgmisi jooni: kompetentsus, usaldusväärsus, korralikkus, ambitsioonikus, enesedistsipliin ja tahe.

Ajakirjas New Scientist ilmunud artiklist selgub, et kõrge kohusetundega inimesed elasid keskmisest kaks kuni neli aastat kauem.

Neli aastat pikema elu puhul mängisid rolli ka sotsiaalmajanduslik staatus ja intelligentsus, mis mõlemad on elueaga seotud.

Friedmani sõnul ei ela kohusetundlikud inimesed kauem mitte seetõttu, et nad on igavad või ettevaatlikud, vaid nende elu on pigem stabiilsem ja stressivabam. Samuti võtavad kohusetundlikud inimesed vähem mõttetuid riske ja suurema tõenäosusega on mittesuitsetajad ega liialda alkoholiga.

Uuring leidis ka, et korralikud, vastutustundlikud ja usaldusväärsed inimesed elasid keskmisest kauem. Ühes uuringus oli vaadeldud näiteks Ameerika presidente – esimene USA president George Washington elas 67-aastaseks, see oli sel ajal kahekordne keskmine eluiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. October 2008, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing