Kristina Traks • 23. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Nädal Kristina Traksi pilgu läbi

Eile oli riigikogu liikmeil suur päev. Elus ettevõtja käis neile rääkimas, mis riigis tegelikult toimub. Ettevõtjate juht Toomas Luman esitas riigikogus ettekande, tuues välja, mis kõik on mäda Eesti majanduses, ning andis soovitusi, kuidas saaks asju paremaks teha.

Öeldakse, et lihtsuses peitub võlu. Ka üks Lumani nõuanne on geniaalselt lihtne: "Analüüsige seadusemuudatuste tulevast mõju, enne kui midagi vastu võtate!"

Kas need soovitused ka pärale jõudsid, kahtlen. Mind teeb väga kurvaks, et enamiku riigikogujate jaoks oli mitmetunnine igav majandusjutt niivõrd väsitav, et nad lihtsalt lahkusid saalist. Tundub, et meie esindajaid ei huvita olukord riigis.

Oma käitumise analüüsi soovitaksin ka Kadrioru mainekujundajatele. On see ikka päris normaalne, kui presidendiprouat teatakse vaid tema spordiharrastuse järgi. Kas Evelin Ilves teeb ka midagi peale trenni ja menüü jälgimise? Ei teagi.

Tõsi, presidendiproua on kindlasti paljudele hea eeskuju ja raudse tahtejõu musternäide. Eluviise muuta on raske ning presidendiproua on seda suutnud.

Veelgi enam kui asjaolu, et maksumaksjana maksan kinni proua treeningud, häirib mind presidendi kantselei arrogantne suhtumine teemasse. Presidendi kantselei peaks olema eeskujuks kõikidele institutsioonidele, kuidas olla läbipaistev ja täita teabe avalikustamist sätestavaid seadusi. Maksumaksja raha kasutamine - nagu ka juhul proua Ilvese treeningutele - on avalik teave. Mul on piinlik, et presidendikantselei üritas kõrvale hiilida sellist laadi avaliku teabe avalikustamisest. Selline käitumine ei tee küll Kadriorule au.

Üks paralleel põllumeeste ja bussiärimeeste vahel: kui varem kostis põllumeeste leerist pea igal aastal hädakisa, et kuskil on kellelgi ikka midagi ikaldunud, siis nüüd on põllumeeste viriseva retoorika edukalt üle võtnud paljud bussifirmad.

Nutikas ettevõtja leiab ikka põhjenduse hinda tõsta. Praeguseks on kütuse hinnad langenud märgatavalt ning ka palgatõus enam ettevõtjaid väga ei pitsita. Aga vabalt võib hinna kergitamist põhjendada varasema kasumi puudumisega. Sellise ettekäände leidsid piletihinna kergitamiseks Kuressaares inimesi vedavad Harjumaa Liinid. Et äri võibki kehvematel aegadel kahjumisse vajuda, samuti kui headel aegadel võib ta hästi sisse tuua, ei kehti ilmselt bussiäri kohta.

Mis on neil kahel vastandlikul sõnal ühist? Noored rahvaliitlased avaldasid sel nädalal eetikaplatvormi pealkirjaga "Eesti vajab poliitikute asemel riigimehi".

Nad leiavad, et riigimees peab oma käitumisega olema eeskujuks, tegema poliitikat lähtuvalt avalikest huvidest, mitte võimu oma hüvanguks kasutama, suhtlema oma valijatega avatult.

Mis erakonna kohta need põhimõtted käivad? Rahvaliiduga seost ei tundu olevat. Ütled Rahvaliit, mõtled korruptsiooniskandaalis eksesimehest, maadevahetustehingutest, endisest põllumajandusministrist, kellele kommiärimees oma auto sõita andis, Ida-Viru linnapeast, kes altkäemaksu võtmast tabati...

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt