Väinu Rozental • 23. oktoober 2008 kell 22:00

Õigel ajal müüdud firma aitab hinge tõmmata

Äripäev võttis vaatluse alla ligi 70 tehingut, kus eestimaalastest osanikud on aastatel 2001-2008 maha müünud osa aktsiapakist või kogu firma. Kolmekümnest intervjueeritavast pooled tunnistavad, et loobusid oma osalusest selleks, et ettevõte jätkaks edukat tegevust uue investori toel.

Teistest sektoritest enam on tugevama partneri hõlma alla kippunud toiduainetetööstuse ettevõtted ja ehitusfirmad.

"Kui seni olime kasvanud vaid kasumi arvelt, siis nüüd oli vaja suuremaid riske ette võtta," põhjendab teraskatuste paigaldaja ASi Toode üks osanikest Aivo Rosenberg, miks nad kaasasid aasta tagasi omanikeringi investeerimisfondi Amber Trust. "Eestis oleme oma laineharja juba ära teinud, ent Baltimaade tipud on veel vallutamata. See ongi nüüd meie eesmärk."

Ka ASi Maaleht endine nõukogu esimees Jüri Ehasalu rõhutab müügiotsust kommenteerides, et nende peaeesmärk oli säilitada maalugejatele konkurentsivõimeline ajaleht. "Ekspress Grupil on tunduvalt paremad võimalused arendada Maalehte edasi kui olid lehe endistel omanikel," räägib Ehasalu. "Maalehe lugejad saavadki jätkuvalt ootuspärast toodet ning ka lehe tiraaž on pärast omandimuutust püsima jäänud."

Eelmise aasta suvel umbes poole lihatööstusest ASist Oskar LT maha müünud Aldo Pariku sõnul sai ta tänu kaasatud finantsinvestorile indu ja vahendeid edasi tegutsemiseks. "Jätkan võetud kursil - teha lihatooteid ikka lihast - ning rohkem oma aktsiaid vähemalt paari aasta jooksul maha müüa ei kavatse," ütleb Parik. "Oleme laienemas ja meie efektiivsus ning kasumlikkus kasvab."

Kolm kuud tagasi Põlva Agro leedulastele müünud Jaak Hinrikus on veendunud, et tegi tehingu õigel ajal. "Kardan, et praegu ei oleks enam isegi ostjat või siis pakuks ostja väga madalat hinda," lausub Hinrikus. "Mulle tundub, et praegu on firmat või osalust firmas väga rumal müüa. Kui just lausa viimast häda käes ei ole, näiteks kui ettevõttel on ülisuured laenud kaelas."

Eelmise aasta veebruaris ajakirja Oma Maitse müünud Hanne Paljak tõdeb, et kuigi asjad sünnivad siis, kui nad sünnivad, võib ta tagantjärele kinnitada, et müüs õigel ajal.

"Esiteks tuleb müüa siis, kui toode on tipus," rõhutab Paljak. "Ja teiseks käisid juba siis jutud, et majanduslangus on tulemas. Ma, muide, ühe raske aja, 1997. aasta languse olen juba üle elanud."

Samas möönab OÜ Põlva Piim Tootmine tegevjuht Aivar Häelm, et müügiaja hindamine on tegelikult tagantjärele tarkus.

"Meie tajusime, et üksikuna oleme ikkagi liiga väikesed ja on paras hetk astuda kõrvale," kommenteerib Häelm mõni päev tagasi kriipsu alla saanud tehingut. "Ja väga oluline oli meie jaoks see, et meie elutöö läks parimatesse kätesse ehk kodumaisele kapitalile."

Aivar Häelm, OÜ Põlva Piim Tootmine

Saab lubada endale rohkem soojale maale päikese alla sõitmist. Mul iga juba selline, et kondid valutavad. Tegelikult ka - see on tõsine probleem.

Jüri Ehasalu, ajaleht Maaleht

Kõik Maalehe töötajad, kes 1994. aastal osalesid erastamisel, said nüüd õiglaselt miljonäriks, peatoimetajast koristajani välja.

Jaak Kaarma, AS Kirjastus ILO

Omanikud on juba pensionieas ning me ei jõudnud enam mitmes ettevõtlusvaldkonnas tegutseda.

Hanne Paljak, ajakiri Oma Maitse

Et lubada endale pärast viieteistaastast rabamist kolme lapse kõrvalt äririndel paus. Ja see paus kestab osaliselt siiamaani.

Margus Proos, AS Thulema

Äriettevõte on kaup nagu iga teine kaup. Kui tehakse hea pakkumine, siis miks mitte müüa. Meie August Kulliga ei teinud Thulemad selleks, et seda isalt pojale edasi pärandada. Thulema oli nagu laps, kes tuli üles kasvatada ja õigel ajal kodunt ära saata. Me saatsime oma ettevõtte ülikooli.

Ülo Ambos, AS Tarberaud

Eks see osaluse müük oli justkui preemia 24aastase elutöö eest.

Riho Niils, OÜ Vahvlivabrik

Unelmate rahahunnikut ei tekkinud.

Raivo Hein, AS CV Keskus

Ega aktsia ole nagu tütar, kelle mehele annad. Seetõttu osaluse müügil mingeid emotsioone ei olnud. Pealegi sai üks majandustsükkel internetinduses täis.

Margus Lopp, AS ProSyntest

Kui oled väike firma väikeses riigis, on maailmaturul erakordselt raske läbi lüüa. Ja tegelikult polnud meil, teaduspõhistel meestel, turundusest suurt aimugi. Aga turundus on elu ja surma küsimus.

Elmut Paavel, AS Valga Lihatööstus

Hea tunne on, et ma ei pea enam hommikul kell viis tõusma, et Tartust Valka jõuda. Elasin vaid palgast, dividende ei võtnud kunagi. Milleks tappa oma tervist.

Ivo Aulik, AS Eston Ehitus

Et suurema hõlma all edasi tegutseda.

Johannes Valk, Laheotsa Talu

Mulle hakkas kõik üle jõu käima - tootmine oli liiga suureks paisunud ja poegadel polnud suurt huvi minu ettevõetut jätkata.

Hetkel kuum