Robotsipelgad ehitavad Marsil kodusid

24. oktoober 2008, 15:45

Hiljuti Marsilt avastatud vesi ja
Maa-sarnane pinnas annab lootust, et inimesed võiksid Punase Planeedi kord
koloniseerida. Esimesed elanikud ei pruugiks olla aga mitte inimesed, vaid
pisikeste robotite parved.

“Tillukesed koostööd tegevad robotid võiksid planeeti uurida. Me teame nüüd, et seal on vett ja tolmu. Seega oleks ehitiste, näiteks teadlaste kodude, ehitamiseks vaja veel vaid mingisugust sidusmaterjali,” ütles Saksamaa Karlsruhe ülikooli robootikateadlane Marc Szymanski.

Szymanski osaleb Euroopa teadlaste töörühmas, mis arendab pisikesi iseseisvaid roboteid, mis erinevate operatsioonide sooritamiseks sipelgate või mesilaste eeskujul koostööd teevad, kirjutas Physorg.

Rühm püüab ehitada sipelgasuuruseid mikroroboteid, kes suudaksid ennast vajadusel ümber ehitada ning iseseisvalt suuremateks robotiteks kokku koguneda, et erinevaid ülesandeid täita.

Planeetide uurimine ja koloniseerimine on vaid mõned selliste koostööd tegevate kohanemisvõimeliste robotite lõpututest rakendusvõimalustest. „Robotiparved on eriti kasulikud just keerulistes olukordades. Kui üks robot on katki või ei tööta korralikult, saab teine robot ta lihtsalt asendada,” selgitas Szymanski.

Selline lahendus pole kasulik mitte ainult kosmoses või süvavees, vaid ka masinate parandamisel, reostuse kõrvaldamisel või isegi inimkeha uurimisel ja ravimisel – need on vaid mõned näited minirobotite rakendusvõimalustest.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2008, 12:29
Otsi:

Ava täpsem otsing